Australian Parliament House closed to visitors - the public main entrance will be closed indefinitely from 5pm 25 March 2020. Read more.

Members of the committee

Members of the committee

Members

Senator Penny Wright (AG, SA) (Chair)
Senator the Hon Ian Macdonald (LP, QLD) (Deputy Chair from 10.07.2014)
Senator Catryna Bilyk (ALP, TAS) (from 01.07.2014)
Senator Jacinta Collins (ALP, VIC) (from 01.07.2014)
Senator the Hon Joe Ludwig (ALP, QLD)
Senator Linda Reynolds (LP, WA) (from 01.07.2014) 

Former members

Senator Zed Seselja (LP, ACT) (Deputy Chair until 30.06.2014)
Senator Gavin Marshall (ALP, VIC) (until 30.06.2014)
Senator the Hon Lisa Singh (ALP, TAS) (until 30.06.2014) 

Participating member

Senator Bridget McKenzie (NATS, VIC)
Senator David Leyonhjelm (LDP, NSW)

Secretariat

Ms Sophie Dunstone, Committee Secretary
Ms Leah Ferris, Senior Research Officer
Ms Jo-Anne Holmes, Administrative Officer

Suite S1.61
Parliament House
CANBERRA ACT 2600
Telephone: (02) 6277 3560
Fax: (02) 6277 5794
Email: legcon.sen@aph.gov.au

Navigation: Contents | Next Page

Top