Members of the committee

Members of the committee

Members
Senator Scott Ludlam (AG, WA) (Inquiry Chair) (from 12 December 2013)
Senator the Hon Ian Macdonald (LP, QLD) (Deputy Chair) (from 10 July 2014)
Senator Catryna Bilyk (ALP, TAS) (from 1 July 2014)
Senator Jacinta Collins (ALP, VIC) (from 1 July 2014)
Senator the Hon Joe Ludwig (ALP, QLD)
Senator Linda Reynolds (LP, WA) (from 1 July 2014)

Former members

Senator Zed Seselja (LP, ACT) (Deputy Chair) (until 30 June 2014)
Senator Gavin Marshall (ALP, VIC) (until 30 June 2014)
Senator the Hon Lisa Singh (ALP, TAS) (until 30 June 2014)

Participating members

Senator David Leyonhjelm (LDP, NSW) (from 1 July 2014)
Senator Nick Xenophon (IND, SA)

Substituted members

Senator Scott Ludlam (AG, WA) to replace Senator Penny Wright (Chair) (AG, SA)

Secretariat

Ms Sophie Dunstone, Committee Secretary
Ms Sandra Kennedy, Principal Research Officer
Ms Jo-Anne Holmes, Administrative Officer

Suite S1.61
Parliament House
CANBERRA ACT 2600
Telephone: (02) 6277 3560
Fax: (02) 6277 5794
Email: legcon.sen@aph.gov.au

Navigation: Contents | Next Page

Top