Appendix 2

Appendix 2

Submissions Received

Submission
Number           Submitter

1 Matthew Devine

2 Debbie Buller

3 Geoff Tuckett

4 Finley Chamber of Commerce - Industry and Agriculture

5 David Leaman

6 Peter Oataway

7 Murray Valley Water Diverters Advisory Association (NSW)

8 Margot  Marshall

9 Pechelba Trust

10 Donald Ward

11 Robyn Schmetzer

12 Greg Parr

13 Peter Millington

14 Michael Tonner

15 Environmental Farmers Network

16 Country Women's Association of NSW

17 Urban Taskforce Australia Ltd

18 South Australian River Communities

19 Les Hill

20 Pentreaths Lockington

21 Grand Junction Pty Ltd

22 Barrie Dexter and Donald Macleod

23 Brian Kelaher

24 Bill Murray

25 Murrumbidgee Valley Food and Fibre Association (MVFFA)

26 Virginia Tropeano

27 Les Worland

28 Robert Shaw

29 Yenda Producers Co-operative Society Ltd

30 John Fensom

31 Ken Jury

32 NSW Irrigators' Council

33 Wakool Shire Council

34 Meredith Whykes

35 Grampians Regional Development Australia Committee

36 Josephine Kelly

37 Australian Plantation Products and Paper Industry Council (A3P)

38 Leeton Shire Council

39 National Irrigator's Council

40 Citizens Electoral Council of Australia

41 Loddon Shire Council

42 Murray Irrigation Ltd

43 John Martin Total Property Services

44 Bruce Lang

45 Christine O'Callaghan

46 Tobacco and Associated Farmers Co-operative Ltd Rural Supplies (TAFCO)

47 Myrtleford Chamber of Commerce and Industry (MCCI)

48 East End Mine Action Group Inc. (EEMAG)

49 South Pacific Seed PL

50 Ian Rowan

51 Bill Hetherington

52 Mark Cameron

53 Jessica Stanford

54 Australian Floodplain Association

55 Max Winders

56 Kristy Bartrop

57 University of New England (UNE)

58 National Association of Retail Grocers of Australia PL (NARGA)

59 Mildura Rural City Council

60 Western Murray Irrigation Limited

61 Griffith Business Chamber

62 B and W Rural

63 Namoi Councils Water Working Group

64 Inland Rivers Network

65 Wentworth Shire Council

66 High Security Irrigators - Murrumbidgee

67 Victorian Farmers Federation (Corryong Branch)

68 The Hon. Tony Catanzariti MLC

69 Peter Calabria

70 Jason Richardson

71 Citrus Australia Ltd

72 Wine Grapes Marketing Board (WGMB)

73 Julie Andreazza

74 Ben Witham and Family

75 Young Irrigation Network

76 NSW Business Chamber

77 Bourke Shire Council

78 Loddon Mallee RDA Committee

79 Stephen Tynan

80 NSW Murray Darling Basin Catchment Authorities

81 Kitty Schiansky

82 Victorian Farmers Federation (Kiewa Branch)

83 Jason Reid

84 Murrumbidgee Irrigation

85 David Reid

86 Des Morgan

87 Barossa Infrastructure Ltd

88 Bart Brighenti

89 National Association of Forest Industries (NAFI)

90 Gannawarra Shire Council

91 Terry Court

92 Borders Rivers Food and Fibre

93 Murrumbidgee Private Irrigators Inc

94 Casimiro Damiani

95 Bill Johnston

96 Don Ciavarella

97 FutureFlow

98 RDA Committees (Hume, Grampians and Loddon Mallee)

99 Rural City of Wangaratta

100 Namoi Water

101 West Corurgan Private Irrigation District

102 Conservation Council of South Australia

103 Roger Shemilt

104 Walter Mitchell AM

105 North East Victorian Catchment Councils

106 AgForce Queensland

107 Anthony Roddy

108 University of Newcastle, Centre for Rural and Remote Mental Health

109 Tanya Clarke

110 Sally Dye

111 Booth Associates - Agribusiness and Environmental Solutions

112 Michael Ryan

113 Tom Condon

114 Riverina Citrus

115 Hay Shire Council

116 CSIRO

117 Municipal Association of Victoria (MAV)

118 National Farmers' Federation (NFF)

119 Indigo Shire Council

120 Tandou Ltd

121 Australian Bureau of Agricultural and Resource Economics and Sciences (ABARES)

122 Running Stream Water Users Association Inc

123 National Program for Sustainable Irrigation

124 Bogan Shire Council (Nyngan)

125 Murrumbidgee Groundwater Inc

126 Riverina Eastern Regional Organisation of Councils (REROC)

127 Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (DAFF)

128 Annette Commins

129 Tim Commins

130 Australian Centre for Agriculture and Law, UNE

131 Australian Dairy Farmers Ltd

132 Shire of Campaspe

133 Hydrology Research Laboratory, University of Sydney

134 Mildura Development Corporation

135 Balonne Shire Council

136 Australian Wetlands and Rivers Centre, UNSW

137 Towong Shire Council

138 South Australian Murray Irrigators

139 Uniting Church of Australia

140 Rubicon Water

141 Regional Development Australia - Hume Committee

142 Australian Network of Environmental Defender's Office (ANEDO VIC)

143 Gwydir Valley Irrigators Association Inc

144 RDA-Riverina

145 Strengthening Riverina Irrigation Communities

146 John Chant

147 National Water Governance Initiative

148 Moira Shire Council

149 Australian Conservation Foundation

150 Border Rivers - Gwydir Catchment Management Authority

151 Victorian Farmers Federation

152 Tumbarumba Shire Council

153 Michael Erny

154 Peter  Smith OAM

155 Macquarie River Food and Fibre

156 SA Citrus Board

157 Queensland Farmers' Federation (QFF)

158 NSW Farmers' Association

159 SA Minister for Environment and Conservation; the River Murray; and Water

160 Caroona Coal Action Group

161 Dean Brown AO

162 Department of Regional Australia, Regional Development and Local Government

163 Kim Hann

164 Murray Group of Concerned Communities (MGCC)

165 Louise Burge

166 Glen Andreazza

167 Laura Andreazza

168 Brendan Andreazza

169 Teneeka Andreazza

170 Ian Bowditch

171 Upper Catchment Water Committee

172 Larry and Narelle Willams

173 Murray Shire Council

174 Murray Williams

175 Joan Pickersgill

176 NSW State Member for Barwon

177 John Cox

178 Bob Culhane

179 RDA Grampians Committee

180 Ace Regional Marketing

181 Jean Gall

182 David Gall

183 Trevor Loxton

184 Robert Caldwell

185 National Water Commission

186 Ricegrowers' Association of Australia

187 GetSet Inc

188 Fonterra

189 Holm Trading

190 Sophie Mirabella, MP, Federal Member for Indi

191 Gilbert and Tobin Centre of Public Law, UNSW

192 Department of Sustainability, Environment, Water, Population and Communities (SEWPaC)

193 City of Wodonga

194 Irrigation Australia Ltd

195 DHI Water and Environment

196 Brian Mills

197 Jeanine McRae

198 Fifth Estate

199 Alison Walpole

200 Henry Schneebeli

201 Shadow Minister for Natural Resource Management, Member for Burrinjuck

202 J Cunningham

203 Trevor Randall

204 Alice Fiumara

205 Campbell Partnership

206 Ron Miller

207 Tony Pickard

208 David Allen

209 Australian National University (ANU)

210 NSW Government

211 Southern Riverina Irrigators

212 Max Talbot

213 T Bowring and Associates Pty Ltd

214 David McCabe

215 Jim Leggate

216 Central Downs Irrigators Limited

217 Australian Lot Feeders' Association (ALFA)

218 Natalie Tydd

219 Ben Rees

220 Doctors for the Environment Australia

221 Federal Member for Parkes

222 Dart Energy Ltd (Australia)

223 Victoria Hamilton

224 Joesph, Jennie and Ben Hill

225 Lock The Gate Alliance Inc

226 Queensland Conservation Council (QCC)

227 National Toxics Network (NTN)

228 Ruth Armstrong

229 Southern Highlands Coal Action Group

230 United Myall Residents Against Gas Extraction

231 Daniel Reardon

232 Australian Network of Environmental Defender's Offices (ANEDO NSW)

233 Cotton Australia

234 Claudia Cortizo

235 Basin Sustainability Alliance (BSA)

236 George Carrard

237 Australian Petroleum Production and Exploration Association (APPEA)

238 Penny Blatchford

239 Australian Water Campaigners Inc

240 Pamela Stoves Sefton

241 Annette Lovecek

242 Bart Ristuccia

243 Brian Cotgrove

244 Sue Wilmott

245 W. J Bryan

246 T. C Hall

247 Bev Pattenden

248 Xavier Marton

249 Moree Community Consultative Community (Coal Seam Gas)

250 Caroona Coal Action Group (Coal Seam Gas Committee)

251 John and Kate Scott

252 Drillham Action Group

253 Steve and Robyn  White

254 John and Penny Taylor

255 Simon and Katrina Body

256 Alan Ellis

257 Queensland Beekeepers Association Inc.

258 Queensland Resources Council (QRC)

259 QGC Pty Ltd

260 Scott Collins

261 Alistair and Jenny  Donaldson

262 James Kerr and  Ms Judy Whistler

263 Mullaley Gas and Pipeline Accord

264 Kate Ausburn

265 Lynda Windsor

266 Robert Barry

267 Debbi Orr and Mr Rod Matthews

268 State Social Justice Committee of St Vincent De Paul Society of Queensland

269 Stuart   Setzer

270 Kate Lloyd

271 Allen  and Barbara Clark

272 Darling Downs Cotton Growers Inc

273 Peter Shannon

274 Angela Smith

275 Save Bunnan Inc

276 Ian Falconer

277 Susan  Gourley

278 Friends of Felton

279 Stephanie Weaver-Wong

280 Eric Heidecker

281 Craig and Iris Kelehear

282 Gail Evlerstain

283 Bill Hastings

284 Darryl and Julie Bishop

285 Nerida Mills

286 Putty Community Association Inc - CSG subcommittee

287 Ronald and Dawn Childs

288 Denis and Anthea Itzstein

289 James Murphy

290 Marilyn Bidstrup

291 Brian Sinnamon

292 Fiona Paul

293 Katie Ledingham

294 Maules Creek Community Council Inc

295 Janet Cox

296 Beverly Smith

297 Jackie Reardon

298 Jill Wiltshire

299 DJ and MP Wall

300 Marko Klemen

301 Matt Wiseman

302 Friends of Pilliga

303 Michelle Shaw

304 Craig and Michele Radford

305 North West Ecological Services (NWES)

306 Beth Williams

307 AGL Energy Ltd

308 Michael and Margaret Chamberlain

309 Judy Bloomfield

310 Mullaley Gas Pipeline Accord

311 Jane Vickery

312 Northern Inland Council for the Environment, Friends of the Earth Melbourne, Nature Conservation Council of NSW, The Wilderness Society, the Colong Foundation for Wilderness, Coonabarabran Local Environment Group and the Armidale National Parks Association

313 Richard Golden

314 Janet Robertson

315 Scott Cooper

316 Kerrie Eather

317 Sonya Marshall

318 Paul Brieotto

319 Northern Grampians Shire Council

320 David Hubbard

321 Omega Labels

322 Peter Faulkner

323 Bill Crawford

324 L K Wray

325 Barambah Organics

326 Queensland Murray-Darling Committee Inc.

327 Boudicca Cerese

328 Anne Bridle

329 Gilgandra Shire Council

330 Megan Donnelley

331 Len Martin

332 Alicia Harrison

333 Sarah Ball

334 Gordon Gilder

335 Trevor Crouch

336 Tracey and Clive Parker

337 Coast and Wetlands Society Inc

338 Rivers SOS Alliance

339 Sue Odgers

340 John and Peggy Hann

341 Narrabri Shire Council

342 Glen Zimmerle

343 Sandra  Fasullo

344 Cotton Catchment Communities CRC

345 Moree Plains Shire Council

346 OzEnvironmental Pty Ltd

347 Bellata Gold

348 Martin Molesworth

349 Anne  Cameron

350 John Bridle

351 J. L. Rohde

352 Judith Deucker

353 Santos Ltd

354 Bob McFarland

355 Arrow Energy Pty Ltd

356 Peter Gillbank

357 Elfian Schieren

358 Queensland Government

359 Northern River Guardians

360 Dayne Pratzky

361 Deedre  Kabel

362 Murray Scott

363 Geo-Processors Pty Limited

364 Wayne Somerville

365 University of Sydney

366 Australia Pacific LNG

367 Noondoo Partnership

368 Tom Lyons

369 Carol Jones-Lummis

370 Gympie Water, Air and Soil Protection Group

371 Rabobank Australia and New Zealand Group

372 Hunter Valley Protection Alliance (HVPA)

373 Charlie Shuetrim

374 Denise Ewin

375 Fodder King Ltd

376 Carol Donvito

377 Estelle Ross

378 Anne Layton-Bennett

379 Tom Loffler

380 Jason Beet

381 Jan Beer

 

Additional Information Received

 

TABLED DOCUMENTS

18 July 2011, Roma, QLD:

19 July 2011, Dalby, QLD:

20 July 2011, Brisbane, QLD:

2 August 2011, Narrabri, NSW:

9 August 2011, Canberra, ACT:

9 September 2011, Canberra, ACT:

2 April 2012, Hay, NSW:

3 April 2012, Mildura, Vic:

23 April 2012, Canberra, ACT:

24 April 2012, Canberra, ACT:

23 August 2012, Canberra, ACT:

10 September 2012, Canberra, ACT:

23 November 2012, Canberra, ACT:

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Top