Australian Telecommunications Network

Australian Telecommunications Network

Submission List (current as at 16 January 2004)

 If there is no link to the submission a copy can be obtained by contacting the committee secretariat on (02) 6277 3526.

1 Thompson Consulting Engineers Pty Ltd
2 Mr Richard Millburn (Word 24KB)
3 Mr A Priede
4 Mr Steve Judd
5 Mr Russell Roberts
6 Hawkesbury Radio 89.9 FM
7 Ms Lorraine Boyd
8 Mr Rob Ardill & Mr Grant Roper (PDF 104KB)
9 Mr Rodney Bradley (Word 28KB)
10 R P Matthews
11 Break O'Day Council
12 Yarriambiack Shire Council
13 R & P Patterson
14 Ms Inge Micheelsen
15 Guyra Shire Council
16 Shire of Nannup
17 Hay Shire Council (Word 22KB)
18 Mr Paul Clapham
19 King Island Council
20 Midac Technologies (Australia) Pty Ltd (Word 393KB)
21 Mr Andrew Freeman
22 Mr David Fraser
23 Parry Shire Council
24 Western Australian Council of State School Organisations Inc (Word 134KB)
25 Ms Jill White
26 Ms Jennie George MP
27 Ms Joanne Johnston
28 Mr Peter Hanson
29 Mr Peter Kane
30 Mid Murray Council (Word 856KB)
31 Mr Roy Matthews
32 Ms Roslyn Joseph
33 Macedon Ranges Shire Council
34 Crookwell Shire Council
35 Mr Chris Tangey (Word 25KB), Attachment 1, Attachment 2  Attachment3 and Attachment 4
36 Ms M Revell
37 Country Women's Association of New South Wales (Word 22KB)
38 District Council of Grant (Word 27KB) and Attachment (Word 28KB)
39 Council on the Ageing (Australia) (Word 68KB) and Attachment
40 Deafness Forum of Australia Ltd
40a Deafness Forum of Australia Ltd
41 Ms Ann Waterford
42 Orana Regional Development Board
43 Gulf Savannah Development Inc (Word 56KB)
44 Mr Clive Brown, MLA, Western Australia
45 Copmanhurst Shire Council
46 Mrs Carol Richard (Word 41KB)
47 Burdekin Shire Council
48 Northern Territory Government
49 Ms Ann Corcoran MP
50 ACT Government
51 Carbonne Council
52 The Hon Dick Adams (Word 26KB)
53 Mr Peter Elphinstone
54 South East Local Government Association Inc
55 Ms Margaret Hicks (Word 104KB)
56 Three Rivers Landcare Group (Word 264KB)
57 Ewan Community North Queensland (Word 264KB)
58 Hidden Valley Community (Word 264KB)
59 Upper Burdekin Progress Association (Word 264KB)
60 Aramac Shire Council
61 Consumer Law Centre Victoria Ltd (Word 54KB)
62 Mr Malcolm Moore (PDF 149KB)
63 Mr Frank Calabrese
64 Mr Bill Russell
65 Australian Communication Exchange (Word 181KB)
66 Sub Committee of Nambucca Shire's Economic Development Committee (Word 40KB)
67 Mr Chris Dalton & Mrs Ros Hill (Word 122KB)
67a Mrs Ros Hill
67b Mr Chris Dalton (Word 45KB)
68 Deaf Telecommunication Access and Networking Project and Australian Association of the Deaf
69 RMIT University
70 Telecommunications and Disability Consumer Representation (TEDICORE) (Word 74KB)
71 Australian Consumers' Association (Word 214KB)
72 Mr David Boxall (Word 24KB)
73 Commuter Council of NSW
74 District Council Karoonda East Murray (Word 32KB)
75 Communications Law Centre (Word 60KB)
76 Small Enterprise Telecommunications Centre Limited (SETEL) (Word 128KB)
77 E4 Results (PDF 187KB)
78 Mr G Pike (Word 28KB)
79 Councillor Ray Cloonan (Word 26KB)
80 Unwired Australia Pty Ltd (PDF 665KB)
81 EMR Association of Australia (Word 3653KB)
82 Great Southern Area Consultative Committee (Word 31KB)
83 Shire of Broomehill (Word 26KB)
84 Ms Elizabeth Elenius (Word 36KB)
85 Riverina Regional Development Board (Word 42KB)
86 Communications Experts Group Pty Ltd and Community Tele-Services Australia Inc (Word 39KB)
86a Community Tele-Services Australia Inc
87 Online Access Centre Association of Tasmania Inc (Word 488KB)
88 Consumers' Telecommunications Network (Word 104KB), Attachment1 (Word 102KB), Attachment2 (Word 215KB) and Attachment 3 (PDF 428KB)
89 Australian Telecommunications Users Group (ATUG) (Word 220KB), Attachment1 (PDF 97KB) and Attachment2 (PDF 502KB)
90 Vodafone Australia (Word 314KB)
91 Optus (Word 1251KB)
91a Optus (Word 24KB)
92 Shire of Chapman Valley
93 The Hon Duncan Kerr
94 Mr Brian Ready
95 Banana Shire Council
96 Communications, Electrical and Plumbing Union (Word 755KB)
97 Physical Disability Council Of Australia (Word 42KB)
98 Queensland Government (Word 26KB) Attachment (Word 982KB)
98a Queensland Government
99 Local Government Association of SA (Word 96KB)
100 Mr Frank Hays (Word 26KB)
101 Ms Susie Gardner-Brown
102 M.J. & F.M. Schaefer
103 Dr Graham Woods Ph. D
104 Illawarra Business Chamber's Southern IT Network
105 Comindico Pty. Ltd (Word 60KB)
105a Comindico Pty. Ltd (Word 40KB)
106 Communications, Electrical and Plumbing Union: NSW Telecommunications and Services Branch
106a Communications Electrical Plumbing Union (CEPU) (Word 75KB)
107 Telstra Corporation Limited (Word 2214KB)
107a Telstra Corporation Limited
107b Telstra Corporation Limited (Word 396KB), Attachment 1, (jpg format), Attachment 2, (jpg format)
107c Telstra Corporation Limited (Word 1516KB)
107d Telstra Corporation Limited (PDF 135KB)
107e Telstra Corporation Limited (Word 91KB) Attachment 1 (PDF 33KB) Attachment 2 (PDF 33KB)
107f Telstra Corporation Limited (Word 138KB)
107g Telstra Corporation Limited (PDF 202KB)
108 Mr Malcolm Cheyne
109 Mr Greg Hind
110 Mr Michael Orford
111 Mr Julian Leonard
112 Mr Michael Wardle
113 Mr Sean Tudor
114 Mr/s Alex Davidson
115 Ms Helen Langford (Word format)
116 Advanced Cairns (Word 464KB) Attachment 1 (Word 147KB)
117 Mr/s Norton Chia
118 Mr Grahame Wilson (Word 862KB)
118a Ms Vicki Brooke and Grahame Wilson
119 Mr Barry Taylor
120 McInnes Group (Word 38KB)
121 Mr Anthony Burow
122 Mr Brad Drury
123 Mr Christian Petersons (Word 28KB)
124 Confidential
125 Confidential
126 Townsville City Council
127 Helen Rix Graphic Design
128 Mr Ken Dawber (Word 38KB)
129 Townsville Catholic Education Office (Word 72KB)
130 NTL Telecommunications Pty Ltd (Word 164KB)
131 Neighborhood Cable (Word 38KB)
132 Norlink Communications Ltd (PDF 60KB)
133 CEPU Tasmanian Communications Branch (Word 44KB) Attachment (PDF format)
133a CEPU Tasmanian Communications Branch
134 Miltech Services Pty Ltd and Distributed Systems Tech Centre Pty Ltd
135 Mr Geoffrey Sherrington
136 Agile Pty Ltd (Word 126KB)
137 Mrs Jano Foulkes Taylor
138 Dr Sorin Barbulescu (PDF 1097KB)
139 Communications Electrical Plumbing Union, Queensland Branch
140 Ms Michell O'Byrne MP
141 Rockhampton City Council
142 Australian Provincial Newspapers Pty Ltd
143 NUFER and Associates
144 Warren-Blackwood Economic Alliance (Word 238KB)
145 South West Development Commission (PDF 214KB)
146 Telecommunications Industry Ombudsman
147 Bendigo Bank Group
148 Communications Electrical Plumbing Union
149 Ms Gillian Argentino
150 Paul Budde Communications Pty Ltd (Word 121KB)
Top