Members

Chair
Senator Gavin Marshall
ALP, VIC
Deputy Chair
Senator Slade Brockman
LP, WA
(from 10 September 2018, Deputy Chair from 12 September 2018)
Members
Senator Catryna Bilyk
ALP, TAS
Senator Mehreen Faruqi
AG, NSW
(from 21 August 2018)
Senator Deborah O'Neill
ALP, NSW
Senator James Paterson
LP, VIC

Substitute Members

Senator Rachel Siewert
AG, WA
(for Senator Faruqi from 21 August 2018)
Senator Jim Molan
LP, NSW
(for Senator Paterson from 5 November to 7 December 2018)
Senator Lucy Gichuhi
LP, SA
(for Senator Brockman on 20 November 2018)

Participating Members

Senator the Hon. Doug Cameron
ALP, NSW
(on 17 October 2018 and 28 November 2018)
Senator Jim Molan
LP, NSW
(on 17 October 2018)
Senator Anne Urquhart
ALP, TAS
(on 17 October 2018)

Former Members

Senator Lucy Gichuhi
LP, SA
(Deputy Chair until 10 September 2018)
Senator Sarah Hanson-Young
AG, SA
(until 21 August 2018)
Secretariat
Mr Stephen Palethorpe, Committee Secretary
Ms Natasha Rusjakovski, Principal Research Officer
Ms Kate Campbell, Senior Research Officer
Ms Ariane Lloyd-Pitty, Senior Research Officer
Mr Matthew Hughes, Research Officer
Ms Jade Monaghan, Administrative Officer
Committee web page:
PO Box 6100
Parliament House
Ph: 02 6277 3521
Canberra ACT 2600
Fax: 02 6277 5706

 |  Contents  | 
Top