Membership of the Committee

Membership of the Committee

Members

Senator Deborah O'Neill (ALP, NSW) Chair
Senator Ricky Muir (AMEP, VIC) (from 25 June 2015) Deputy Chair
Senator Jenny McAllister (ALP, NSW) (from 14 May 2015)
Senator Sean Edwards (LP, SA)
Senator Claire Moore (ALP, QLD) (from 26 November 2015)
Senator Zed Seselja (LP, ACT)
Senator John Williams (NATS, NSW) 

Substitute members

Senator the Hon Doug Cameron (ALP, NSW) substituted Senator McAllister (ALP, NSW) on 7 and 8 March 2016
Senator the Hon Jan McLucas (ALP, QLD) substituted Senator Moore (ALP, NSW) on 7 and 8 March 2016

Participating members

Senator the Hon Doug Cameron (ALP, NSW) on 23 March 2016
Senator Glenn Lazarus (GLT, QLD) on 8 March 2016 

Secretariat

Mr Stephen Palethorpe, Secretary
Miss Jedidiah Reardon, Principal Research Officer
Mr Josh See, Senior Research Officer
Mr Michael Kirby, Senior Research Officer
Mr Josh Wrest, Senior Research Officer
Ms Ashlee Hill, Research Officer
Ms Rosalind McMahon, Administrative Officer
Ms Sophie Clark, Administrative Officer

PO Box 6100
Parliament House
Canberra ACT 2600
Phone: 02 6277 3419
Email: health.sen@aph.gov.au
Website: www.aph.gov.au/select_health

Navigation: Contents | Next Page

Top