Members of the committee

Members of the committee

Members

Senator Penny Wright (AG, SA) (Chair) until 24.6.2015
Senator Glenn Lazarus (IND, QLD) (Chair) from 25.6.2015
Senator the Hon Ian Macdonald (LP, QLD) (Deputy Chair)
Senator Catryna Bilyk (ALP, TAS)
Senator Jacinta Collins (ALP, VIC)
Senator the Hon Joe Ludwig (ALP, QLD)
Senator Linda Reynolds (LP, WA) until 12.10.2015
Senator Dean Smith (LP, WA) from 12.10.2015

Substituted Members

Senator Lisa Singh (ALP, TAS) to replace Senator Jacinta Collins 5.8.2015
Senator Carol Brown (ALP, TAS) to replace Senator Jacinta Collins 3.9.2015
Senator Anne McEwen to replace Senator the Hon Joe Ludwig for 18.9.2015

Participating Members

Senator Scott Ludlam (AG, WA)
Senator Nick McKim (AG, TAS)
Senator the Hon Jan McLucas (ALP, QLD)
Senator Nova Peris (ALP, NT)
Senator Larissa Waters (AG, QLD)

Secretariat

Ms Sophie Dunstone, Committee Secretary
Ms Shennia Spillane, Principal Research Officer
Ms Leah Ferris, Senior Research Officer
Mr Hari Gupta, Senior Research Officer
Mr Joshua Wrest, Research Officer
Ms Jo-Anne Holmes, Administrative Officer

Suite S1.61
Parliament House
CANBERRA ACT 2600
Telephone: (02) 6277 3560
Fax: (02) 6277 5794
Email: legcon.sen@aph.gov.au

Navigation: Contents | Next Page

Top