Senate Economics References Committee

Committee members in the 45th Parliament
Senator Chris Ketter (Chair) Queensland, ALP
Senator Jane Hume (Deputy Chair) Victoria, LP
Senator the Hon Ian Macdonald
(to 5 December 2016 and from 15 February 2017)
Queensland, LP
Senator Jenny McAllister New South Wales, ALP
Senator Nick Xenophon (to 30 October 2017) South Australia, NXT
Senator Peter Whish-Wilson (from 14 November 2017) Tasmania, AG
Substitute Members for this inquiry
Senator the Hon Kim Carr
(Substitute Member to replace Senator Sam Dastyari from 7 February 2017)
Victoria, ALP
Committee members in the 44th Parliament
Senator Chris Ketter (Chair) Queensland, ALP
Senator Sean Edwards (Deputy Chair) South Australia, LP
Senator Matthew Canavan (to 23 February 2016) Queensland, NATS
Senator Sam Dastyari New South Wales, ALP
Senator Jenny McAllister New South Wales, ALP
Senator Dean Smith (from 23 February 2016) Western Australia, LP
Senator Nick Xenophon South Australia, IND
Senators participating in this inquiry
Senator the Hon Kim Carr Victoria, ALP
Senator Gavin Marshall Victoria, ALP
Senator Jacqui Lambie (to 14 November 2017) Tasmania, JLN
Senator Lee Rhiannon New South Wales, AG

Secretariat

Dr Sean Turner, Committee Secretary (from 10 July 2017)
Ms Ann Palmer, Committee Secretary (to 7 July 2017)
Ms Ros Hewett, Senior Research Officer
Ms Margaret Jones, Administrative Officer

Navigation: Contents | Next Page

Top