Due to COVID-19 Parliament House has limited public access. Bookings are essential for all public visits.

Mr Tony Crook MP

Mr Tony Crook MP

Former Member

Party
UNKNOWN
Chamber
House of Representatives

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for O'Connor, Western Australia, 2010. Retired prior to general elections 2013.
Parliamentary positions
  • Member of the Speaker's Panel from 16.2.2012 to 21.5.2012.
Committee service
  • House of Representatives Standing: Agriculture, Resources, Fisheries and Forestry from 25.10.2010 to 9.5.2012.
Party positions
  • President of the Nationals Kalgoorlie Branch from 2007.
Personal
  • Born 23.6.1959, Merredin, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • Pastoralist.
  • Pastoral consultant and manager.
Electorate
  • Name: O'Connor
  • Location: south-east Western Australia; it includes Albany, Bridgetown, Denmark, Esperance, Kalgoorlie, Kojonup, Laverton, Leonora, Manjimup, Mount Barker, Ravensthorpe, Southern Cross, Wagin and Warburton.
  • Area: 908,954 Sq km
  • Electors enrolled: 92,875 (at 21.8.2010)
  • Industries: grain, sheep, cattle, tree farming, fishing and aquaculture, vineyards and winemaking, gold, talc and mineral sands mining, farmstays and tourism.
  • Includes: O'Connor includes the Western Australian Legislative Assembly electorates of Albany and Eyre, and parts of Blackwood-Stirling, Central Wheatbelt, Kalgoorlie, Pilbara and Wagin.
Honours
  • Awarded Centenary Medal, 01.01.2001.