Ms Ged Kearney MP

<%=Pdata.FullName%>

Member for Cooper, Victoria

Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

159 High Street Preston
Preston, VIC, 3072

Postal address

159 High Street Preston
Preston, VIC, 3072

Telephone:
(03) 9416 8690

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 4152
Fax:
(02) 6277 8559

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Batman, Victoria at by-election 2018, vice Hon. D Feeney (resigned). Elected to the House of Representatives for Cooper, Victoria following electoral redistribution, 2019.
Committee service
  • Joint Standing: Corporations and Financial Services from 10.9.2018.
  • House of Representatives Standing: Economics from 21.5.2018 to 10.9.2018.
  • House of Representatives Select: Intergenerational Welfare Dependence from 10.9.2018 to 2.4.2019 (Deputy Chair from 12.9.2018 to 2.4.2019).
Parliamentary party positions
  • Shadow Assistant Minister for Skills from 2.6.2019.
  • Shadow Assistant Minister for Aged Care from 2.6.2019.
Personal
  • Born 29.10.1963, East Melbourne, Australia
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • RN (Mercy Private Hospital)
  • BEd (LaTrobe University)
  • Deputy Director Nursing, Clinical Nursing Education Department from 2000 to 2002
  • Assistant Federal Secretary, Australian Nursing Federation (ANF) from 2002 to 2008
  • Federal Secretary, Australian Nursing Federation (ANF) from 2008 to 2010
  • President, Australian Council of Trade Unions (ACTU) from 2010 to 2018