Mr Clive Palmer MP

<%=Pdata.FullName%>

Former Member

Party
Palmer United Party
Chamber
House of Representatives

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Fairfax, Queensland, 2013. Retired prior to general elections 2016.
Committee service
  • Joint Select: Trade and Investment Growth from 2.10.2014 to 9.5.2016.
  • House of Representatives Standing: Economics from 4.12.2013 to 9.5.2016; Infrastructure and Communications from 4.12.2013 to 13.10.2015.
Party positions
  • Leader, Palmer United Party from 2013
Personal
  • Born 26.3.1954, Melbourne, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • Executive Chair, Mineralogy Pty Ltd 1985-2014
  • Owner, Waratah Coal Pty Ltd 2008-14
  • Chair, Waratah Coal Pty Ltd 2008-10
  • Chair, Queensland Nickel Pty Ltd 2009-14
Electorate
  • Description: Rural
  • Location: coastal and inland region north of Brisbane; it includes the centres of Buderim, Coolum Beach, Eumundi, Kenilworth, Mapleton, Maroochydore, Nambour, Palmwoods, Peregian Springs, Woombye and Yandina.
  • Area: 1036 Sq km
  • Electors enrolled: 95488 (at 7.9.2013)
  • Industries: avocados, ginger, fruit juice, tropical fruits, dairy and beef cattle, tourism, construction, small business and infrastructure industries.
  • Electorate: Fairfax includes the Queensland Legislative Assembly electorate of Buderim, and parts of Glass House, Maroochydore, Nicklin and Noosa.