Mr Rowan Ramsey MP

<%=Pdata.FullName%>

Member for Grey, South Australia

Positions
Government Whip
Chair of Joint Standing Committee on the Parliamentary Library
Party
Liberal Party of Australia
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office 1

(Principal Office)

104 Ellen St
Port Pirie, SA, 5540

Postal address

PO Box 296
Port Pirie, SA, 5540

Telephone:
(08) 8633 1744
Fax:
(08) 8633 1749

Electorate Office 2

Shop 3, 47 Taylor Street
Kadina, SA, 5554

Postal address

Shop 3, 47 Taylor Street
Kadina, SA, 5554

Telephone:
(08) 88214366

Electorate Office 3

45a Playford Ave
Whyalla, SA, 5600

Postal address

45a Playford Ave
Whyalla, SA, 5600

Telephone:
(08) 8645 4255
Fax:
(08) 8645 5933

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 4967
Fax:
(02) 6277 8440

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Grey, South Australia, 2007. Re-elected 2010, 2013 and 2016.
Parliamentary positions
  • Member, Speaker's Panel from 9.3.10 to 9.5.16
Committee service
  • Joint Standing: Migration from 25.10.2010 to 5.8.2013; Broadcasting of Parliamentary Proceedings from 14.9.2016 to 15.9.2016; Foreign Affairs, Defence and Trade from 14.9.2016; Parliamentary Library from 10.10.2016 (Chair from 10.10.2016).
  • House of Representatives Standing: Industry, Science and Innovation from 11.3.2008 to 19.7.2010; Employment and Workplace Relations from 10.11.2008 to 19.7.2010; Education and Employment from 25.10.2010 to 5.8.2013; Agriculture and Industry from 4.12.2013 to 9.5.2016 (Chair from 9.12.2014 to 9.5.2016); Indigenous Affairs from 4.12.2013 to 9.5.2016; Communications and the Arts from 12.11.2015 to 9.5.2016; Agriculture and Water Resources from 14.9.2016; Appropriations and Administration from 14.9.2016; House from 14.9.2016.
  • House of Representatives Select: Regional Development and Decentralisation from 13.6.2017 to 28.6.2018; Intergenerational Welfare Dependence from 28.6.2018 to 2.4.2019.
Parliamentary party positions
  • Government Whip in the House of Representatives from 30.8.2016.
Party positions
  • Delegate, Liberal Party State Council (SA) from 1998
  • President, Liberal Party Kimba Branch 1999-2004
  • President, Liberal Party Grey Federal Electoral Council 2000-04
  • President, Liberal Party Giles State Electoral Council from 2005
Personal
  • Born 4.8.1956, Kimba, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • Farmer
  • Chair, Eyre Peninsula Agricultural Research Foundation
  • Chair, Kimba District Hospital 1988-95
  • Chair, Eyre Peninsula Hospitals Association 1992-95
Electorate
  • Location: a large electorate covering most of rural South Australia apart from south-east corner; it includes the centres of Ceduna, Port Lincoln, Whyalla, Port Augusta, Roxby Downs, Coober Pedy, Port Pirie, Kadina, Maitland, Orroroo, Peterborough, Burra and Eudunda.
  • Area: 904,881 Sq km
  • Electors enrolled: 102,059 (at 2.7.2016)
  • Industries: lead smelting, steel industry, tourism, fishing, oil, gas, opals, iron ore, uranium, wheat, cattle, wool, forestry, salt, slate, aquaculture, copper and gypsum.