Mr Darren Cheeseman MP

<%=Pdata.FullName%>

Former Member

Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Corangamite, Victoria, 2007. Re-elected 2010. Defeated at general elections 2013.
Parliamentary positions
  • Member, Speaker's Panel from 29.11.12 to 5.8.13
Committee service
  • Joint Statutory: Public Accounts and Audit from 25.10.2010 to 5.8.2013; Australian Commission for Law Enforcement Integrity from 6.2.2013 to 5.8.2013.
  • Joint Select: Australia's Clean Energy Future Legislation from 14.9.2011 to 7.10.2011.
  • House of Representatives Standing: Industry, Science and Innovation from 19.2.2008 to 19.7.2010; Infrastructure, Transport, Regional Development and Local Government from 19.2.2008 to 19.7.2010; Agriculture, Resources, Fisheries and Forestry from 25.10.2010 to 5.8.2013; Privileges and Members' Interests from 25.10.2010 to 21.8.2012; Climate Change, Environment and the Arts from 13.2.2013 to 5.8.2013.
Party positions
  • President, ALP Ballarat West Branch 1998
Personal
  • Born 8.6.1976, Christchurch, New Zealand
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • Union organiser 2001-07
Electorate
  • Description: Provincial
  • Location: south-western Victoria; it includes the outer southern Geelong suburbs of Belmont, Grovedale and Highton, and the towns of Anglesea, Apollo Bay, Barwon Heads, Colac, Inverleigh, Linton, Lorne, Ocean Grove, Portarlington, Torquay and Winchelsea.
  • Area: 7724 Sq km
  • Electors enrolled: 101569 (at 21.8.2010)
  • Industries: beef and dairy cattle, crops, fishing, forestry, horticultural and organic farming, sheep, food processing, manufacturing, retail and tourism.
  • Electorate: Corangamite includes the Victorian Legislative Assembly electorate of South Barwon, and parts of Ballarat East, Bellarine, Geelong, Polwarth and Rippon.