Mr Craig Thomson MP

<%=Pdata.FullName%>

Former Member

Party
UNKNOWN
Chamber
House of Representatives

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Dobell, New South Wales, 2007. Re-elected 2010. Defeated at general elections 2013.
Committee service
  • Joint Standing: Parliamentary Library (formerly Library) from 25.10.2010 to 5.8.2013.
  • House of Representatives Standing: Economics from 19.2.2008 to 5.8.2013 (Chair from 13.3.2008 to 23.8.2011); Petitions from 19.2.2008 to 19.7.2010; Privileges and Members' Interests from 19.2.2008 to 19.7.2010; Regional Australia from 25.10.2010 to 9.5.2012.
Personal
  • Born 31.7.1964, Wellington, New Zealand
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BCom (University of New South Wales).
  • LLB (University of Technology, Sydney).
  • Industrial Officer and Assistant Secretary, Health Services Union (NSW).
  • National Secretary, Health Services Union 2002-07.
Electorate
  • Name: Dobell
  • Location: central coast of New South Wales; it includes the centres of Bateau Bay, Berkeley Vale, Blue Haven, Matcham, Mount Elliot, Ourimbah, The Entrance, Warnervale, Wyoming, Wyong, the Yarramalong Valley, and parts of Erina Heights, Gorokan, Holgate, Lisarow, Kulnura, Narara, Niagara Park and Wamberal.
  • Area: 775 Sq km
  • Electors enrolled: 99,239 (at 7.9.2013)
  • Industries: fruit, vegetables, manufacturing industries, prawning, fishing, tourism and mixed farming.
  • Includes: Dobell includes parts of the New South Wales Legislative Assembly electorates of Terrigal, The Entrance and Wyong.