Ms Marion Scrymgour MP

Ms Marion Scrymgour MP

Member for Lingiari

Positions
Chair of Joint Select Committee on Northern Australia
Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office 1

(Principal Office)

G3A & B, 12 Gregory Terrace
Alice Springs, NT, 0870

Postal address

PO Box 4007
Alice Springs, NT, 0870

Telephone:
(08) 8952 9696

Electorate Office 2

Shop 7-9, 27
Katherine Terrace
Katherine, NT, 0850

Postal address

PO Box 1296
Katherine, NT, 0850

Telephone:
(08) 8971 7312

Electorate Office 3

Shop 8, Coolalinga Central
425 Stuart Highway
Coolalinga, NT, 0835

Postal address

PO Box 270
Coolalinga, NT, 0839

Telephone:
(08) 8983 3129

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 4951

Biography

Parliamentary service
  • Territory: Member of the Legislative Assembly for Arafura, Northern Territory Legislative Assembly from 2001 to 2012.
  • Federal: Elected to the House of Representatives for Lingiari, Northern Territory, 2022.
Committee service
  • Joint Select: Northern Australia served from 5.9.2022 to 8.9.2022; Northern Australia served as Chair from 8.9.2022 to present
  • Joint Standing: Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs served from 28.7.2022 to present; Implementation of the National Redress Scheme served from 28.7.2022 to 8.9.2022; Implementation of the National Redress Scheme served as Chair from 8.9.2022 to 7.10.2022; Implementation of the National Redress Scheme served from 7.10.2022 to 11.9.2023
Parliamentary party positions
  • Australian Labor Party. Served: 21.05.2022 to present
Party positions
  • Member of the Australian Labor Party Administration Committee (NT) from May 2022.
Personal
  • Born: 13.9.1960, Darwin, Australia
  • Gender: Female
  • Marital Status: Married
  • Aboriginal and/or Torres Strait Islander: Yes
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • DHealthSci (University of Sydney).
  • National Head of the ATSI Program, Australian Research Council from 2013 to 2015.
  • CEO of the Tiwi Islands Regional Council from 2015 to 2018.
  • CEO of the Northern Land Council from 2018 to 2021.
State/Territory Government service
  • Member of the Legislative Assembly for Arafura, Northern Territory Legislative Assembly from 2001 to 2012.
  • Minister for Child Protection from 2003 to 2006.
  • Minister for Natural Resources, Education and the Arts from 2003 to 2006.
  • Deputy Chief Minister from 26.11.2007 to 8.2.2009.
Electorate
  • Name: Lingiari
  • Location: Lingiari covers the majority of the Northern Territory, with the exception of the Darwin Municipality and most of the Palmerston Municipality. Lingiari includes the Territory of Cocos (Keeling) Islands and the Territory of Christmas Island.
  • Area: 1,348,158 Sq km
  • Electors enrolled: 70,023 (at 6.6.2019)
  • Industries: Cattle, tourism, horticulture, fishing, light industry in Alice Springs, bauxite, copper, gold and uranium mining.
Publications
  • Something Special: an overview of Health Governance Development in the Katherine West Region in the NT, Harvey Creswell .

We acknowledge the traditional owners and custodians of country throughout Australia and acknowledge their continuing connection to land, waters and community. We pay our respects to the people, the cultures and the elders past, present and emerging.

Aboriginal and Torres Strait Islander people are advised that this website may contain images and voices of deceased people.