Due to COVID-19 Parliament House has limited public access. Bookings are essential for all public visits.

Mr Julian Hill MP

Mr Julian Hill MP

Member for Bruce, Victoria

Positions
Deputy Chair of Joint Committee of Public Accounts and Audit
Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

45 Robinson Street
Dandenong, VIC, 3175

Postal address

45 Robinson Street
Dandenong, VIC, 3175

Telephone:
(03) 9791 7770

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 2174
Fax:
(02) 6277 8492

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Bruce, Victoria, 2016. Re-elected 2019.
Committee service
  • Joint Statutory: Public Accounts and Audit from 15.9.2016 (Deputy Chair from 31.7.2019); Public Works from 21.5.2018 to 10.9.2018.
  • Joint Standing: Trade and Investment Growth from 15.9.2016 to 25.10.2017; Foreign Affairs, Defence and Trade from 23.7.2019; Migration from 23.7.2019.
Party positions
  • President of the Australian Labor Party local branch.
  • Delegate to the Australian Labor Party State Conference (Vic.).
  • Secretary of the Australian Labor Party local branch.
  • Member of the Australian Labor Party from 1993.
Personal
  • Born 1973, Melbourne, Australia
  • Not married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • Company Directors' Course (Order of Merit).
  • BSc (Monash University).
  • GradCertArts(IR) (Deakin University).
  • LLB (Monash University).
  • Electorate Officer for A Griffin, MP from 1995 to 2000.
  • Mayor of the City of Port Phillip from 2000 to 2002.
  • Executive Director and other senior roles in the Department of Sustainability and Environment (Vic.) from 2002 to 2007.
  • Executive Director at the Department of Planning and Community Development (Vic.) from 2007 to 2013.
  • Executive Director at the Department of State Development, Business and Innovation (Vic.) from 2013 to 2014.
  • Executive Director at the Department of Economic Development, Jobs, Transport and Resources (Vic.) from 2014 to 2016.
Local Government service
  • Councillor, Sandridge Ward, City of Port Phillip from 1999 to 2004.
  • Mayor, City of Port Phillip from 2000 to 2002.
Electorate
  • Name: Bruce
  • Location: The Division of Bruce consists of: part of the Casey City Council, and part of the Greater Dandenong City Council.
  • Area: 95 Sq km
  • Electors enrolled: 109,195 (at 5.6.2019)
  • Industries: Commercial, warehousing, light engineering, manufacturing, transport and retail.
Honours
  • Executive Fellows Program, Australia and New Zealand School of Government, 2008.
  • Fellow, Institute of Public Administration Australia (Victorian Division) 2012 (FIPAA (Vic)).