Senator Karen Grogan

Senator Karen Grogan

Senator for SA

Positions
Chair of Environment and Communications Legislation Committee
Chair of Parliamentary Joint Committee on the National Anti-Corruption Commission
Deputy Chair of Environment and Communications References Committee
Party
Australian Labor Party
Chamber
Senate

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

265 Churchill Road
Prospect, SA, 5082

Postal address

265 Churchill Road
Prospect, SA, 5082

Telephone:
(08) 8269 6022

Parliament Office

PO Box 6100
Senate
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 3830

Biography

Parliamentary service
  • Chosen by the Parliament of South Australia on 21.9.2021 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate, vice A Gallacher (deceased).
Committee service
  • Joint Standing: Electoral Matters served from 28.7.2022 to present
  • Joint Statutory: Public Accounts and Audit served from 28.7.2022 to present; Human Rights served from 28.7.2022 to present
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Legal and Constitutional Affairs: References served from 21.10.2021 to 25.7.2022; Community Affairs: Legislation served as Substitute member from 10.2.2022 to 18.2.2022; Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation served as Substitute member from 18.2.2022 to 18.2.2022; Environment and Communications: References served from 28.7.2022 to 3.8.2022; Environment and Communications: Legislation served from 28.7.2022 to 3.8.2022; Education and Employment: Legislation served from 28.7.2022 to present; Environment and Communications: References served as Deputy Chair from 4.8.2022 to present; Environment and Communications: Legislation served as Chair from 4.8.2022 to present
  • Senate Select: Cost of Living served from 27.10.2022 to present; Australia's Disaster Resilience served from 1.12.2022 to present; Supermarket Prices served from 7.12.2023 to present
  • Senate Standing: Scrutiny of Delegated Legislation served from 21.10.2021 to 25.7.2022
Parliamentary party positions
  • Australian Labor Party. Served: 21.09.2021 to present
Personal
  • Gender: Female

We acknowledge the traditional owners and custodians of country throughout Australia and acknowledge their continuing connection to land, waters and community. We pay our respects to the people, the cultures and the elders past, present and emerging.

Aboriginal and Torres Strait Islander people are advised that this website may contain images and voices of deceased people.