Australian Parliament House is open to the public.

Senator Gerard Rennick

Senator Gerard Rennick

Senator for QLD

Party
Liberal National Party of Queensland
Chamber
Senate

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

Tenancy C4, Level 1
90 Kittyhawk Drive
Chermside, QLD, 4032

Postal address

PO Box 2350
Chermside Centre, QLD, 4032

Telephone:
(07) 3252 7101

Parliament Office

PO Box 6100
Senate
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 3666
Fax:

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the Senate for Queensland 2019.
Committee service
  • Senate Standing: Publications from 2.7.2019.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation from 2.7.2019 to 2.12.2021; Rural and Regional Affairs and Transport: References from 2.7.2019 to 2.12.2021; Environment and Communications: References from 12.4.2021 to 12.4.2021 (Substitute member from 12.4.2021 to 12.4.2021).
  • Joint Standing: Migration from 22.7.2019 to 13.5.2021; Trade and Investment Growth from 22.7.2019; Treaties from 22.7.2019.
Personal
  • Born 5.11.1970, Chinchilla, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BCom(Acc&Fin) (University of Queensland).
  • MTax (University of Sydney).
  • MAppFin (Financial Services Institute of Australasia).
  • Graduate (AICD) (Australian Institute of Company Directors).
  • FCPA (CPA Australia).
  • Fellow of the Financial Services Institute of Australasia.
  • Finance Executive.

We acknowledge the traditional owners and custodians of country throughout Australia and acknowledge their continuing connection to land, waters and community. We pay our respects to the people, the cultures and the elders past, present and emerging.

Aboriginal and Torres Strait Islander people are advised that this website may contain images and voices of deceased people.