Australian Parliament House is currently closed to the public.

Senator Paul Scarr

Senator Paul Scarr

Senator for Queensland

Positions
Chair of Economics Legislation Committee
Chair of Parliamentary Joint Committee on the Australian Commission for Law Enforcement Integrity
Deputy Chair of Economics References Committee
Party
Liberal Party of Australia
Chamber
Senate

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

Tenancy 3, Level 6, Springfield Tower
145 Sinnathamby Boulevard
Springfield Central, QLD, 4300

Postal address

PO Box 4287
Springfield Central, QLD, 4300

Telephone:
(07) 3186 9350
Local Call*:
1300 884 489

*Calls will be charged at a local rate. Charges may vary for mobile phones

Parliament Office

PO Box 6100
Senate
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 3712
Fax:

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the Senate for Queensland 2019.
Committee service
  • Senate Standing: Scrutiny of Delegated Legislation (formerly Regulations and Ordinances) from 2.7.2019; Scrutiny of Bills from 2.7.2019.
  • Senate Select: Jobs for the Future in Regional Areas from 1.8.2019 to 4.12.2019; Australia as a Technology and Financial Centre (formerly Financial Technology and Regulatory Technology) from 11.9.2019 to 20.10.2021.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Finance and Public Administration: Legislation from 2.7.2019 to 3.2.2021; Finance and Public Administration: References from 2.7.2019 to 3.2.2021; Legal and Constitutional Affairs: Legislation from 3.2.2021; Legal and Constitutional Affairs: References from 3.2.2021; Economics: Legislation from 21.10.2021 (Chair from 22.10.2021); Economics: References from 21.10.2021 (Deputy Chair from 22.10.2021).
  • Joint Statutory: Law Enforcement (formerly National Crime Authority from 15.6.1984 to 1.1.2003 and Australian Crime Commission from 1.1.2003 to 24.11.2010) from 2.7.2019 to 13.5.2021; Public Accounts and Audit from 2.7.2019; Australian Commission for Law Enforcement Integrity from 11.2.2020 (Chair from 13.2.2020); Corporations and Financial Services from 13.5.2021.
Party positions
  • Member of the Liberal Party (Queensland Branch) from 1987.
  • Editor of the Young Liberals Magazine (Queensland Branch), 1990.
  • Chair of the Young Liberals Policy Committee (Queensland Branch), 1993.
  • Chairman of the Liberal Party Hawken Drive Branch from 1997 to 1999.
  • Secretary of the Liberal National Party Indooroopilly State Electoral Council from 2013 to 2016.
  • Vice-Chairman of the Liberal National Party Moreton Federal Electoral Council from 2013 to 2016.
  • Chairman of the Liberal National Party Indooroopilly State Electoral Council, 2016.
  • Chairman of the Liberal National Party Miller State Electoral Council, 2017.
  • Honorary Life Member of the Liberal National Party Young Branch, 2017.
Personal
  • Born 20.8.1969, Sydney, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • LLB(Hons) (University of Queensland).
  • BCom (University of Queensland).
  • GradDipAppCorpGov (Governance Institute of Australia).
  • FGIA (Governance Institute of Australia).
  • Articled Clerk at Allens (Brisbane) from 1992 to 1993.
  • Solicitor and Senior Associate at Allens (Brisbane) from 1994 to 1999.
  • Solicitor of the Supreme Court of Queensland, 1994.
  • Senior Associate at Allens (Papua New Guinea) from 1999 to 2001.
  • Solicitor of the National Court of Papua New Guinea, 1999.
  • Senior Associate at Allens (Brisbane) from 2002 to 2005.
  • Senior Associate at King & Wood Mallesons (Brisbane) from 2005 to 2007.
  • General Counsel of PanAust Limited from 2007 to 2019.
  • Company Secretary of PanAust Limited from 2007 to 2015.