Due to COVID-19 Parliament House has limited public access. Bookings are essential for all public visits.

Ms Kristy McBain MP

Ms Kristy McBain MP

Member for Eden-Monaro, New South Wales

Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office 1

(Principal Office)

1/21-25 Monaro Street
Queanbeyan, NSW, 2620

Postal address

PO Box 214
Queanbeyan, NSW, 2620

Telephone:
(02) 6284 2442

Electorate Office 2

1/225 Carp Street
Bega, NSW, 2550

Postal address

PO Box 1233
Bega, NSW, 2550

Telephone:
(02) 6492 0542

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 4600
Fax:
(02) 6277 8499

Speeches

Browse all speeches (Hansard)

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Eden-Monaro, New South Wales at by-election 2020, vice the Hon. Dr M Kelly AM (resigned).
Committee service
  • House of Representatives Select: Regional Australia from 2.9.2020.
Personal
  • Born 29.9.1982, Traralgon, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • (BComms(Journ)) (University of Canberra).
  • (LLB) (University of Canberra).
  • Pharmacy Assistant from 1995 to 2003.
  • Waitress from 2000 to 2004.
  • Library Assistant from 2002 to 2005.
  • Paralegal from 2004 to 2005.
  • Lawyer from 2005 to 2018.
  • Small Business Owner from 2012 to 2020.
Local Government service
  • Councillor for Bega Valley Shire from September 2012 to May 2020.
  • Member of the Country Mayors Association Executive Committee from 2016 to 2018.
  • Mayor of Bega Valley Shire from September 2016 to May 2020.
  • Deputy Chair of the Canberra Region Joint Organisation from 2018 to 2020.
Honours
  • Women in Local Government Award (Elected Official Regional/Rural), 2017.
  • Rotary Club of Merimbula Australia Day Award - Outstanding Service to the Community, 2020.