Bookings to Parliament House are essential to comply with COVID-19 access requirements. All visitors will need to use the Check In CBR app.

Senator Lidia Thorpe

Senator Lidia Thorpe

Senator for Victoria

Party
Australian Greens
Chamber
Senate

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

4 Treasury Place
East Melbourne, VIC, 3002

Postal address

4 Treasury Place
East Melbourne, VIC, 3002

Telephone:
(03) 9232 8140
Local Call*:
1300 883 502

*Calls will be charged at a local rate. Charges may vary for mobile phones

Parliament Office

PO Box 6100
Senate
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 3353
Fax:

Biography

Parliamentary service
  • State: Elected to the Victorian Legislative Assembly for Northcote at by-election 2017, vice the Hon. F Richardson (deceased). Defeated 2018.
  • Federal: Chosen by the Parliament of Victoria on 4.9.2020 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate, vice R Di Natale (resigned).
Committee service
  • Senate Select: Aboriginal Flag from 4.9.2020 to 13.10.2020.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Legal and Constitutional Affairs: Legislation from 6.10.2020; Legal and Constitutional Affairs: References from 6.10.2020.
  • Joint Statutory: Human Rights from 6.10.2020; Law Enforcement (formerly National Crime Authority from 15.6.1984 to 1.1.2003 and Australian Crime Commission from 1.1.2003 to 24.11.2010) from 2.2.2021.
  • Joint Standing: Northern Australia from 19.2.2021 to 20.2.2021; Northern Australia from 2.3.2021 to 3.3.2021; Northern Australia from 9.3.2021 to 10.3.2021; Northern Australia from 19.3.2021 to 20.3.2021; Northern Australia from 19.4.2021 to 11.5.2021; Northern Australia from 18.5.2021 to 19.5.2021; Northern Australia from 28.5.2021 to 29.5.2021; Northern Australia from 8.6.2021 to 9.6.2021.
Parliamentary party positions
  • Australian Greens Spokesperson on First Nations, Justice and Sport from 9.9.2020.
Party positions
  • Co-founder of the Australian Greens First Nations Network.
Personal
  • Born 1973, Carlton, Australia
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • CertIVIndLead (Australian Indigenous Leadership Centre).
  • DipCmtyDev (Swinburne University of Technology).
  • Grad(AICD) (Australian Institute of Company Directors).
  • GradCertMgt(PubPol) (La Trobe University).
  • First Nations Consultant for the Australian Conservation Foundation.
  • Chief Treaty Negotiator for the Traditional Owner Land Justice Group (Vic.).
  • Consultant for the Central Highlands Forest Campaign.
  • Chairperson of NAIDOC Victoria.
  • Managing Director of Victorian Aboriginal Events Management from 2010 to 2013.
  • Manager of the Lake Tyers Aboriginal Training Centre, 2010.
  • Manager at the East Gippsland Shire Council from 2011 to 2013.
  • Adviser to the Municipal Association (Vic.) from 2013 to 2016.
  • Managing Director of the Clan Corporation from 2016 to 2017.
  • Facilitator and Fundraiser for Grandmothers Against Removals from 2018 to 2019.
  • Indigenous Lead for Amnesty International from 2019 to 2020.
State/Territory Government service
  • Elected to the Victorian Legislative Assembly for Northcote at by-election 2017, vice the Hon. F Richardson (deceased). Defeated 2018.
Honours
  • Fellowship for Indigenous Leadership, 2008.