Bookings to Parliament House are essential to comply with COVID-19 access requirements, including the use of the Check In CBR app for all visitors.

Former Senator Tim Storer

Former Senator Tim Storer

Former Senator

Party
Independent
Chamber
Senate

Biography

Parliamentary service
  • Declared elected 16.2.2018 as a Senator for South Australia by the High Court of Australia, vice S Kakoschke-Moore (resigned). Defeated at general elections 2019.
Committee service
  • Senate Select: Obesity Epidemic in Australia from 10.5.2018 to 5.12.2018; Electric Vehicles from 27.6.2018 to 30.1.2019 (Chair from 27.6.2018 to 30.1.2019); Fair Dinkum Power from 15.11.2018 to 28.6.2019.
Other positions
  • Member of the University of Adelaide Council.
  • Member of the University of Adelaide Finance Sub-Committee.
  • Chair of the South Australian Australia/China Business Council Health Services Sub-Committee.
  • Member of the Australian Republican Movement Committee (South Australian Chapter).
  • Convener of the Australian Republican Movement Eastern Suburbs (Sydney) Forum.
  • Chair of the Sydney Youth Committee, AusLink.
Personal
  • Born 24.10.1969, Loxton, Australia
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • GradDipEnvSt (University of Adelaide).
  • MBA (Australian National University).
  • BEc (University of Adelaide).
  • General Manager and Chief Representative of Think Global Ltd., Shanghai (China) from 2008 to 2013.
  • Managing Director of Storer Asia Ltd., Adelaide (SA) from 2013 to 2018.
  • International Sales Manager of Asia Pacific & Emerging Markets at Australian Orthopaedic Fixations Ltd (Austofix), Adelaide (SA) from 2014 to 2018.