Due to COVID-19 Parliament House has limited public access. Bookings are essential for all public visits.

Senator Malcolm Roberts

Senator Malcolm Roberts

Senator for Queensland

Party
Pauline Hanson's One Nation
Chamber
Senate

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

Commonwealth Parliament Offices Suite 2, Level 36 Waterfront Place
1 Eagle Street
Brisbane, QLD, 4000

Postal address

PO Box 228
Brisbane, QLD, 4001

Telephone:
(07) 3221 9099

Parliament Office

PO Box 6100
Senate
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 3694
Fax:

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the Senate for Queensland 2016. Election ruled void 27.10.2017 under section 44 of the Constitution; ruled ineligible from 2.7.2016. Elected to the Senate for Queensland 2019.
Committee service
  • Senate Select: Resilience of Electricity Infrastructure in a Warming World from 13.10.2016 to 7.4.2017; Lending to Primary Production Customers from 20.3.2017 to 27.10.2017 (Chair from 20.3.2017 to 27.10.2017); Effectiveness of the Australian Government's Northern Australia Agenda from 22.7.2019.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Finance and Public Administration: Legislation from 4.7.2019; Finance and Public Administration: References from 4.7.2019.
Other positions
  • Chair of the Brisbane Montessori School from 1999 to 2003.
Personal
  • Born 3.5.1955, Disergarh, India
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BEng(Mech)(Hons) (University of Queensland).
  • MBA (University of Chicago).
  • Vineyard labourer, 1973.
  • Coal face miner underground from 1977 to 1979.
  • Mining engineer from 1979 to 1983.
  • Mine manager from 1983 to 1988.
  • General manager from 1990 to 1993.
  • Investigating climate claims from 2008.
Publications
  • Various reports, a selection are at www.conscious.com.au .