Ms Susan Lamb MP

<%=Pdata.FullName%>

Former Member

Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Longman, Queensland, 2016. Resigned 10.5.2018. Elected to the House of Representatives for Longman, Queensland at by-election 2018, vice S Lamb (resigned). Defeated at the general election, 2019.
Committee service
  • House of Representatives Standing: Social Policy and Legal Affairs from 15.9.2016 to 7.2.2017; Publications from 15.9.2016 to 10.5.2018; Employment, Education and Training from 7.2.2017 to 10.5.2018; Employment, Education and Training from 10.9.2018 (Deputy Chair from 12.9.2018).
Party positions
  • Member of the Australian Labor Party local branch from 2007 to 2016.
Personal
  • Born 23.3.1972, Mackay, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • CertEd(Literacy&Numeracy) (default)
  • Teacher Aide, 1996-2007
  • National Lead Organiser, 2007-16
Electorate
  • Location: southern Queensland to the north and north-west of Brisbane; suburbs and towns include Beachmere, Bribie Island, part of Burpengary, Caboolture, Dakabin, Donnybrook, part of Kallangur, Morayfield, Mount Mee, Narangba, Ningi, Toorbul and Woodford.
  • Area: 1,239 Sq km
  • Electors enrolled: 105,026 (at 2.7.2016)
  • Industries: tourism, light industry, beef cattle, horse studs, prawn farming, poultry farms, pig farming, and various crops including grains, pineapples, fruit and flower farms.
  • Electorate: Longman includes the Queensland Legislative Assembly electorates of Morayfield and Pumicestone, and parts of Glass House, Kallangur, Murrumba and Pine Rivers.