Mr Josh Wilson MP

<%=Pdata.FullName%>

Member for Fremantle, Western Australia

Positions
Deputy Chair of Joint Standing Committee on the National Broadband Network
Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

62 Wray Avenue
Fremantle, WA, 6160

Postal address

PO Box 1224
Fremantle, WA, 6959

Telephone:
(08)9335 8555
Fax:
(08) 9336 1059

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 2081
Fax:
(02) 6277 8437

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Fremantle, Western Australia, 2016. Resigned 10.5.2018. Elected to the House of Representatives for Fremantle, Western Australia at by-election 2018, vice J Wilson (resigned). Re-elected 2019.
Committee service
  • Joint Standing: Treaties from 1.9.2016 to 10.5.2018; National Broadband Network from 10.10.2016 to 10.5.2018 (Deputy Chair from 13.10.2016 to 10.5.2018); National Broadband Network from 10.9.2018 (Deputy Chair from 12.9.2018); Treaties from 10.9.2018.
  • House of Representatives Standing: Economics from 7.12.2017 to 10.5.2018; Economics from 10.9.2018.
Conferences, delegations and visits
  • Delegate in the 45th Parliament to the Inter-Parliamentary Union: co-rapporteur in the Committee on Finance, Trade and Sustainable Development; member of the Committee to Promote Respect for International Humanitarian Law.
Parliamentary party positions
  • Shadow Assistant Minister for the Environment from 2.6.2019.
Personal
  • Born 5.6.1972, London, England
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BA(Hons) (University of Western Australia)
  • MA(Hons) (University of Melbourne)
  • Freelance writer and photographer from 1995 to 2009.
  • Paralegal, Phillips Fox from 1996 to 1998.
  • Paralegal, Blake Dawson Waldron from 1998 to 2004.
  • Associate Lecturer, Curtin University from 2001 to 2009.
  • Media Advisor, Hon. Carmen Lawrence from 2004 to 2007.
  • Chief of Staff, Hon. Melissa Parke MP from 2007 to 2016.
Local government service
  • Councillor, City of Fremantle from 2009 to 2016.
  • Deputy Mayor, City of Fremantle from 2011 to 2016.
Electorate
  • Location: south-west of Perth; it includes the Cities of Fremantle, Cockburn and Melville (part); the town of East Fremantle; and the suburbs of Atwell, Aubin Grove, Banjup, Beaconsfield, Beeliar, Bibra Lake, Coolbellup, Coogee, Cockburn Central, East Fremantle, Fremantle, Hamilton Hill, Hammond Park, Henderson, Hilton, Jandakot, Kardinya (part), Leeming (part), Munster, North Coogee, North Fremantle, North Lake, O'Connor, Palmyra, Samson, South Fremantle, South Lake, Spearwood, Success, Wattleup, White Gum Valley and Yangebup.
  • Area: 196 Sq km
  • Electors enrolled: 99,550 (at 2.7.2016)
  • Industries: retail, commercial, manufacturing, medical, education, professional services, hospitality, tourism and fishing.