Ms Emma Husar MP

<%=Pdata.FullName%>

Former Member

Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Lindsay, New South Wales, 2016. Retired at the expiration of term, 2019.
Committee service
  • Joint Standing: National Disability Insurance Scheme from 15.9.2016 to 11.4.2019.
  • House of Representatives Standing: Employment, Education and Training from 15.9.2016 to 7.2.2017; Social Policy and Legal Affairs from 7.2.2017 to 11.4.2019.
Party positions
  • President of the Australian Labor Party Penrith Branch from 2015.
  • Member of the Australian Labor Party Administrative Committee (NSW), 2015.
  • Member of the Australian Labor Party Education Policy Committee (NSW) from 2015 to 2016.
Personal
  • Born 20.4.1980, Penrith, Australia
  • Single
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • Fundraising and events manager.
  • Advisor, Federal MP, 2015-16.
Electorate
  • Name: Lindsay
  • Location: outer western suburbs of Sydney; it includes the suburbs of Anges Banks, Badgerys Creek (part), Berkshire Park, Cambridge Gardens, Castlereagh, Claremont Meadows, Colyton, Cranebrook, Emu Plains, Glenmore Park, Kingswood, Leonay, Llandilo, Luddenham, Mulgoa, Orchard Hills, Penrith, Regentville, St Marys, Werrington and Werrington County.
  • Area: 339 Sq km
  • Electors enrolled: 109,724 (at 2.7.2016)
  • Industries: agriculture, farming (dairying, poultry, beef, fruit, vegetables), distilling (saki), construction and service industries, tourism, wholesale and retail trade, building materials, engineering and electrical equipment, textiles, plastic and aluminium products, colour TV manufacturing, pharmaceutical goods and concrete and gravel extraction.
  • Includes: