Australian Parliament House is currently closed to the public.

Ms Justine Keay MP

Ms Justine Keay MP

Former Member

Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Braddon, Tasmania, 2016. Resigned 10.5.2018. Elected to the House of Representatives for Braddon, Tasmania at by-election 2018, vice J Keay (resigned). Defeated at general elections, 2019.
Committee service
  • Joint Statutory: Public Works from 15.9.2016 to 10.5.2018; Public Works from 10.9.2018 to 11.4.2019.
  • House of Representatives Standing: Agriculture and Water Resources from 15.9.2016 to 10.5.2018 (Deputy Chair from 19.6.2017 to 10.5.2018); Agriculture and Water Resources from 10.9.2018 to 11.4.2019.
Party positions
  • Member of the Australian Labor Party from 2002.
  • Delegate to the Australian Labor Party State Conference, 2008.
  • Delegate to the Australian Labor Party National Conference, 2009.
  • Member of the Australian Labor Party Administrative Committee from 2009 to 2012.
  • Vice-President of the Australian Labor Party Leven Branch from 2009 to 2011.
  • President of the Australian Labor Party Leven Branch from 2011 to 2012.
  • Vice-President of the Australian Labor Party Leven Branch, 2013.
  • President of the Australian Labor Party Leven Branch from 2014 to 2016.
Personal
  • Born 18.3.1975, Devonport, Australia
  • De facto
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BEnvironmentalImpactAssessment (Murdoch University).
  • PostGradDipEnvMgt (Murdoch University).
  • BA (University of Tasmania).
  • GradDipPsych (Monash University).
  • Assistant Manager at Coles Supermarket from 1994 to 1996.
  • Traffic clerk fpr Southern Cross TV from 1996 to 1999.
  • Traffic clerk for WIN TV WA, from 1999 to 2002.
  • Administrative assistant to the Hon. B Green MHA, Minister for Environment, Water and Primary Industries (Tas.) from 2002 to 2004.
  • Personal Assistant to the Hon. B Green, MHA, Deputy Premier of Tasmania from 2004 to 2005.
  • Personal Assistant at the Department for Constitutional Affairs, London (UK) from 2005 to 2006.
  • Electorate Officer from 2007 to 2013.
  • Adviser to the Hon. L Giddings, MHA, Premier of Tasmania from 2013 to 2014.
  • Electorate Officer from 2014 to 2016.
Local Government service
  • Alderman, Devonport City Council from 2009 to 2016.
Electorate
  • Name: Braddon
  • Location: north-west and west Tasmania; it includes the cities of Burnie and Devonport, and the towns of Currie, Latrobe, Penguin, Queenstown, Rosebery, Smithton, Somerset, Stanley, Strahan, Ulverstone, Waratah, Wynyard and Zeehan. It also includes King Island.
  • Area: 20,826 Sq km
  • Electors enrolled: 72,529 (at 2.7.2016)
  • Industries: forestry, fishing, aquaculture, kelp harvesting, dairying, beef cattle production; vegetable, poppy and pyrethrum growing; vegetable processing, cheese manufacture, sawmilling and wood chipping; mining and tourism; and the Burnie and Devonport sea ports.
  • Includes: