Due to COVID-19 Parliament House has limited public access. Bookings are essential for all public visits.

Senator Nita Green

Senator Nita Green

Senator for Queensland

Party
Australian Labor Party
Chamber
Senate

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

141 - 143 Abbott Street
Cairns, QLD, 4870

Postal address

PO Box 4716
Cairns Post Shop, QLD, 4870

Telephone:
(07) 4031 3498

Parliament Office

PO Box 6100
Senate
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 3580
Fax:

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the Senate for Queensland 2019.
Committee service
  • Senate Standing: Scrutiny of Delegated Legislation (formerly Regulations and Ordinances) from 2.7.2019.
  • Senate Select: Administration of Sports Grants from 5.2.2020.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Environment and Communications: References from 4.7.2019; Legal and Constitutional Affairs: References from 4.7.2019; Rural and Regional Affairs and Transport: References from 28.11.2019; Environment and Communications: Legislation from 5.12.2019; Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation from 13.5.2020 to 17.6.2020; Rural and Regional Affairs and Transport: References from 12.6.2020; Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation from 18.6.2020.
  • Joint Statutory: Human Rights from 4.7.2019.
  • Joint Standing: Northern Australia from 22.7.2019 to 18.9.2019.
Party positions
  • Secretary of Labor for Choice (Queensland Branch).
  • Executive Member of Rainbow Labor.
  • Secretary of the Parliamentary Australian Labor Party Indo-Pacific Trade Taskforce from August 2019.
Personal
  • Born 23.6.1983, Camperdown, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BCrArts (University of Wollongong).
  • JLLD (University of Canberra).
  • Adviser to Senator M Watt.
  • Lawyer at Maurice Blackburn Lawyers.
  • Industrial Officer for the Australian Manufacturing Workers' Union.