Australian Parliament House will be closed to the public from 19 to 30 October. Find out more.

Senator Andrew Bragg

Senator Andrew Bragg

Senator for New South Wales

Positions
Chair of Select Committee on Financial Technology and Regulatory Technology
Party
Liberal Party of Australia
Chamber
Senate

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

Suite 23.03, Level 23
56 Pitt Street
Sydney, NSW, 2000

Postal address

GPO Box 5411
Sydney, NSW, 2001

Telephone:
(02) 9159 9320

Parliament Office

PO Box 6100
Senate
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 3479
Fax:

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the Senate for New South Wales 2019.
Committee service
  • Senate Select: Financial Technology and Regulatory Technology from 11.9.2019 (Chair from 19.9.2019); Temporary Migration from 5.12.2019; Aboriginal Flag from 3.9.2020 to 13.10.2020.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Economics: Legislation from 2.7.2019; Economics: References from 2.7.2019.
  • Joint Statutory: Corporations and Financial Services from 2.7.2019.
  • Joint Standing: Treaties from 22.7.2019.
Party positions
  • Member of the Liberal Party State Council (NSW) from 2016.
  • Acting Director of the Federal Liberal Party, 2017.
Personal
  • Born 11.7.1984, Carlton, Australia
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • (MFinReg) (Macquarie University).
  • (MBus(Acc)) (Australian National University).
  • (BA(IntRel) (Australian National University).
  • Employed at Ernst & Young, 2008.
  • Policy Manager at the Financial Services Council from 2009 to 2014.
  • Director of Policy at the Financial Services Council from 2014 to 2017.
  • Executive Director of the Business Council of Australia from 2017 to 2018.
Publications
  • Fit for Service: Meeting the demand of the Asian middle class, Connor Court, Redland Bay, Qld, 2017.
  • Bad Egg: how to fix super, Connor Court, Redland Bay, Qld, 2020.