Mr Nickolas Varvaris MP

<%=Pdata.FullName%>

Former Member

Party
Liberal Party of Australia
Chamber
House of Representatives

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Barton, New South Wales, 2013. Defeated at general elections 2016.
Committee service
  • Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 9.9.2015 to 9.5.2016.
  • House of Representatives Standing: Environment from 4.12.2013 to 9.5.2016.
Party positions
  • Member, Liberal Party from 1998
Personal
  • Born 25.5.1974, Sydney, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • B.Bus (UTS)
  • CPA
  • Accountant 1996-2013
Local government service
  • Councillor, Kogarah City Council from 1999 to 2014.
  • Deputy Mayor, Kogarah City Council, 2005.
  • Mayor, Kogarah City Council, 2006.
  • Deputy Mayor, Kogarah City Council, 2007.
  • Mayor, Kogarah City Council from 2009 to 2013.
  • Emeritus Mayor, Kogarah City Council, 2013.
Electorate
  • Description: Inner Metropolitan
  • Location: south eastern Sydney; it includes the suburbs of Arncliffe, Banksia, Bardwell Valley, Beverley Park, Bexley, Bexley North, Brighton-Le-Sands, Carss Park, Dolls Point, Kogarah, Kogarah Bay, Kyeemagh, Monterey, Ramsgate, Ramsgate Beach, Rockdale, Sandringham, Sans Souci, Turrella, Wolli Creek and parts of Beverly Hills, Carlton, Earlwood and Kingsgrove.
  • Area: 44 Sq km
  • Electors enrolled: 98663 (at 7.9.2013)
  • Industries: Light manufacturing, commercial and retail industry, tourism and health services.
  • Electorate: Barton includes the New South Wales Legislative Assembly electorate of Rockdale, and parts of Canterbury and Kogarah.