Mr Matt Williams MP

<%=Pdata.FullName%>

Former Member

Party
Liberal Party of Australia
Chamber
House of Representatives

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Hindmarsh, South Australia, 2013. Defeated at general elections 2016.
Committee service
  • Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 2.2.2016 to 9.5.2016; Treaties from 22.2.2016 to 9.5.2016.
  • House of Representatives Standing: Education and Employment from 4.12.2013 to 9.5.2016; Tax and Revenue from 4.12.2013 to 22.3.2016; Infrastructure, Transport and Cities from 19.10.2015 to 9.5.2016.
Personal
  • Born 28.3.1973, Adelaide, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • B.Ec (Flinders)
  • LL.B (Adel.)
  • Project Officer, Department of Treasury and Finance 1998-99
  • Senior Adviser to the Minister for Police, Correctional Services and Emergency Services (SA) 1999-2000
  • South Australian Government Agent General's Office, London 2000-02
  • Consultant and Manager, BDO Consulting 2003-04
  • Acting Director and Senior Policy Officer, SA Economic Development Board 2004-05
  • Client Relationship Manager, Hudson Global 2005-09
  • National Business Development and Marketing Manager, Piper Alderman Lawyers 2009-12
Electorate
  • Description: Inner Metropolitan
  • Location: inner western Adelaide; it includes the suburbs of Ascot Park, Brooklyn Park, Edwardstown, Fulham, Glenelg, Grange, Henley Beach, Kidman Park, Kurralta Park, Morphettville, Plympton, Richmond, Semaphore Park, Torrensville, West Beach and West Lakes.
  • Area: 78 Sq km
  • Electors enrolled: 106792 (at 7.9.2013)
  • Industries: aviation, tourism, sporting venues, retail and service industries.
  • Electorate: Hindmarsh includes parts of the South Australian House of Assembly electorates of Ashford, Bright, Colton, Croydon, Elder, Lee, Morphett and West Torrens.