Former Senator Mehmet Tillem

<%=Pdata.FullName%>

Former Senator

Party
Australian Labor Party
Chamber
Senate

Biography

Parliamentary service
  • Chosen by the Parliament of Victoria on 21.8.2013 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate, vice Hon. D Feeney (resigned). Defeated at general elections 2013.
Committee service
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Education, Employment and Workplace Relations: Legislation from 12.11.2013 to 30.6.2014; Education, Employment and Workplace Relations: References from 12.11.2013 to 30.6.2014; Finance and Public Administration: Legislation from 12.11.2013 to 30.6.2014; Finance and Public Administration: References from 12.11.2013 to 30.6.2014.
  • Joint Standing: Parliamentary Library (formerly Library) from 12.11.2013 to 30.6.2014; Electoral Matters from 4.12.2013 to 30.6.2014.
Party positions
  • Member of the Australian Labor Party Rules Revision Committee.
  • Delegate to the Australian Labor Party State Conference (Vic.).
  • Member of the Australian Labor Party Housing and Local Government Committee.
  • Member of the Australian Labor Party Immigration and Ethnic Policy Committee.
  • Member of the Australian Labor Party Administrative Committee (Vic.).
  • Member of the Australian Labor Party from 1993.
  • Member of the Australian Labor Party Public Office Selection Committee, 2008.
Personal
  • Born 10.9.1974, Tavas, Turkey
  • Died 9.11.2019
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • Research manager.
  • Ministerial adviser 2012-13.