Due to COVID-19 Parliament House has limited public access. Bookings are essential for all public visits.

Ms Nicolle Flint MP

Ms Nicolle Flint MP

Member for Boothby, South Australia

Positions
Government Whip
Party
Liberal Party of Australia
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

Shop 2, 670 Anzac Highway
Glenelg East, SA, 5045

Postal address

Shop 2, 670 Anzac Highway
Glenelg East, SA, 5045

Telephone:
(08) 8374 0511

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 2057
Fax:
(02) 6277 8415

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Boothby, South Australia, 2016. Re-elected 2019.
Committee service
  • Joint Statutory: Public Accounts and Audit from 14.9.2016 to 1.7.2019.
  • Joint Standing: Treaties from 23.7.2019.
  • House of Representatives Standing: Tax and Revenue from 14.9.2016 to 11.4.2019; Communications and the Arts from 10.5.2018 to 11.4.2019; House from 4.7.2019 to 19.9.2019; Selection from 4.7.2019.
Parliamentary party positions
  • Government Whip in the House of Representatives from 2.7.2019.
Party positions
  • Member of the Young Liberal Movement (SA) from 2000 to 2002.
  • Member of the Liberal Party (SA) from 2007.
  • Member of the Liberal Party Rural and Regional Council (SA) from 2011.
  • Executive Member of the Flinders University Liberal Club from 2012 to 2015.
  • Secretary and Treasurer of the Flinders University Liberal Club from 2012 to 2015.
  • Member of the Liberal Party Women's Council (SA) from 2014.
  • Member of the Liberal Party Women's Council, 70th Anniversary Committee from 2014 to 2015.
  • Delegate to the Liberal Party State Council (SA) from 2014.
  • Chairman of the Liberal Party Rural and Regional Council (SA) from 2014 to 2016.
  • Delegate from South Australia to the Federal Liberal Party Rural and Regional Council from 2014 to 2016.
  • Member of the Liberal Party State Executive (SA) from 2014 to 2016.
  • Delegate to the Liberal Party Federal Council from 2014 to 2016.
Personal
  • Born 15.7.1978, Kingston South East, Australia
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BA(Hons) (Flinders University).
  • LLBBLegPrac (Flinders University).
  • Admitted to the High Court of Australia.
  • Admitted to the Supreme Court of New South Wales.
  • Admitted to the Supreme Court of South Australia.
  • Solicitor, Baldock, Stacey & Niven, 2002.
  • Policy Advisor to the Director of Corporate Relations at the Australian Chamber of Commerce and Industry from 2004 to 2007.
  • Policy Advisor to Federal and State Liberal Party leaders and Shadow Ministers from 2008 to 2012.
  • Columnist for Fairfax Media Ltd. and News Ltd. from 2013 to 2015.
  • Research Fellow at the Menzies Research Centre, 2015.
Electorate
  • Name: Boothby
  • Location: The Division of Boothby consists of: City of Holdfast Bay, part of the City of Marion, part of the City of Mitcham, and part of the City of Unley.
  • Area: 115 Sq km
  • Electors enrolled: 123,949 (at 18.6.2019)
  • Industries: Major retailing, army camp and military barracks, tertiary education, tourism, several hospitals and various small industries.
Publications
  • Gender and Politics (co-author with N Cater), Menzies Research Centre, 2015.