Former Senator Joe Bullock

<%=Pdata.FullName%>

Former Senator

Party
Australian Labor Party
Chamber
Senate

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the Senate for Western Australia 2014. Resigned 13.4.2016.
Committee service
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Environment and Communications: References from 1.7.2014 to 13.4.2016; Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation from 1.7.2014 to 13.4.2016; Rural and Regional Affairs and Transport: References from 1.7.2014 to 13.4.2016.
  • Joint Standing: Trade and Investment Growth from 4.9.2014 to 13.4.2016.
Party positions
  • Member, ALP from 1978
  • Member, ALP State Administrative Committee (WA) 1986-2014 (including terms as Vice-President)
  • Delegate, ALP National Conference 1990-2014
  • Member, ALP National Executive 1992-93
  • Member, ALP National Executive 2008-10
Personal
  • Born 13.4.1955, Sydney, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • Trade union official
  • Assistant Secretary, Shop, Distributive and Allied Employees Association (WA) 1986-96
  • Secretary, Shop, Distributive and Allied Employees Association (WA) 1996-2014
  • National Vice-President, Shop, Distributive and Allied Employees Association 2004-14