Australian Parliament House will be closed to the public from 2 August to 3 September.

Senator Tony Sheldon

Senator Tony Sheldon

Senator for New South Wales

Positions
Chair of Select Committee on Job Security
Party
Australian Labor Party
Chamber
Senate

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

Suite 11.02, Level 11
66 Goulburn Street
Sydney, NSW, 2000

Postal address

PO Box 21267 World Square Post Shop
Sydney, NSW, 2000

Parliament Office

PO Box 6100
Senate
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 3736
Fax:

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the Senate for New South Wales 2019.
Parliamentary positions
  • Temporary Chair of Committees from 26.8.2020 to 1.9.2020.
Committee service
  • Senate Select: Tobacco Harm Reduction from 8.10.2020 to 18.12.2020; Job Security from 10.12.2020.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade: References from 2.7.2019; Rural and Regional Affairs and Transport: References from 11.2.2020 to 17.6.2020; Economics: Legislation from 27.2.2020 to 24.3.2020 (Substitute member from 27.2.2020 to 24.3.2020); Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation from 9.12.2020 (Substitute member from 9.12.2020).
  • Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 22.7.2019; National Broadband Network from 22.7.2019.
  • Joint Select: Road Safety from 15.6.2021.
Party positions
  • Member of the Australian Labor Party Administrative Committee (NSW).
  • Member of the Australian Labor Party from 1988 to current.
  • Senior Vice-President of the Australian Labor Party State Branch (NSW) from 2011 to 2015.
Personal
  • Born 26.8.1961, Caringbah, Australia
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • Vice-President of the Australian Council of Trade Unions.
  • Secretary of the Transport Workers' Union of Australia (NSW) from 1999 to 2008.
  • National Secretary of the Transport Workers' Union of Australia from 2006 to 2019.
  • Chair of the Road Transport Section of the International Transport Workers' Federation from 2014 to 2019.