Australian Parliament House is open to the public.

Mrs Fiona Phillips MP

Mrs Fiona Phillips MP

Member for Gilmore

Positions
Chair of Joint Committee on Publications
Chair of Publications Committee
Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office 1

(Principal Office)

Unit 3
59 Junction Street
Nowra, NSW, 2541

Postal address

PO Box 1009
Nowra, NSW, 2541

Telephone:
(02) 4423 1782

Electorate Office 2

1/6-8 Orient Street
Batemans Bay, NSW, 2536

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 4372

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Gilmore, New South Wales, 2019. Re-elected 2022.
Committee service
  • House of Representatives Standing: Agriculture and Water Resources served from 22.7.2019 to 11.4.2022; Publications served from 29.7.2019 to present; Environment and Energy served from 17.9.2019 to 13.12.2019; Agriculture served from 28.7.2022 to present
  • Joint Standing: National Broadband Network served from 23.7.2019 to 11.4.2022
Parliamentary party positions
  • Secretary of the Australian Labor Party Sustainable Australia Caucus Committee from 2019.
Party positions
  • President of the Australian Labor Party South Coast State Electorate Council (NSW) from 2014 to 2017.
  • Member of the Country Labor Committee (NSW) from 2016 to 2019.
  • Member of the Australian Labor Party Administrative Committee (NSW) from 2017 to 2019.
Personal
  • Born 18.2.1970, Nowra, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • (BEc) (University of Newcastle).
  • (MBus) (University of New South Wales).
  • Senior Industrial Relations Officer for Retail Banking at Westpac Banking Corporation from 1991 to 1995.
  • Human Resources Officer for Shoalhaven City Council, Nowra (NSW) from 1996 to 1997.
  • Work Placement Coordinator for the Shoalhaven Schools Workplace Learning Program, Nowra (NSW) from 1997 to 2002.
  • TAFE Teacher, Nowra (NSW) from 2002 to 2017.
  • Commerce Tutor at the University of Wollongong (Shoalhaven Campus), Nowra (NSW) from 2002 to 2015.
  • Business Operations Manager in the Navy Aviation Systems Program Office at HMAS Albatross, Nowra (NSW) from 2007 to 2009.
  • Electorate Officer for S Jones, MP from 2016 to 2017.
Electorate
  • Name: Gilmore
  • Location: Gilmore covers an area along the coast from Kiama in the north to Tuross Head in the south. Towns and suburbs include Bawley Point, Batemans Bay, Berry, Callala Bay, Cunjurong, Currarong, Fishermans Paradise, Gerroa, Kiama, Malua Bay, Mogo, Moruya, Nowra, Sussex Inlet, Tomerong, Tuross Head, and Ulladulla.
  • Area: 6,342 Sq km
  • Electors enrolled: 122,364 (at 8.6.2019)
  • Industries: Tourism, timber, dairy and beef cattle, paper mill, brickworks, light engineering, dairy products, steel fabrication and fishing.

We acknowledge the traditional owners and custodians of country throughout Australia and acknowledge their continuing connection to land, waters and community. We pay our respects to the people, the cultures and the elders past, present and emerging.

Aboriginal and Torres Strait Islander people are advised that this website may contain images and voices of deceased people.