Australian Parliament House is open to the public.

Mr Ted O'Brien MP

Mr Ted O'Brien MP

Member for Fairfax

Party
Liberal National Party of Queensland
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

17 Southern Drive
Maroochydore, QLD, 4558

Postal address

PO Box 1978
Sunshine Plaza, QLD, 4558

Telephone:
(07) 5479 2800
Fax:
(07) 5443 5333

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 4130

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Fairfax, Queensland, 2016. Re-elected 2019 and 2022.
Committee service
  • House of Representatives Select: Address in Reply served from 30.8.2016 to 31.8.2016
  • House of Representatives Standing: Indigenous Affairs served from 14.9.2016 to 11.4.2019; Infrastructure, Transport and Cities served from 14.9.2016 to 11.4.2022; Industry, Innovation, Science and Resources served from 14.9.2016 to 11.4.2019; Privileges and Members' Interests served from 10.9.2018 to 11.4.2019; Economics served from 18.2.2019 to 11.4.2019; Economics served from 4.7.2019 to 2.9.2020; Environment and Energy served from 4.7.2019 to 23.7.2019; Environment and Energy served as Chair from 24.7.2019 to 11.4.2022
  • Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade served from 15.8.2017 to 6.2.2018; Foreign Affairs, Defence and Trade served from 7.2.2018 to 11.4.2022; Treaties served from 23.2.2021 to 11.4.2022
Parliamentary party positions
  • Shadow Minister for Climate Change and Energy from 5.6.2022.
Party positions
  • Chairman of the Liberal National Party Futures Committee from 2011 to 2013.
Other positions
  • Founder and Chairman of Generation Innovation.
  • Chairman of the Australian Republican Movement from 2005 to 2007.
  • Chairman of the Ronald McDonald House Charities Advisory Board (South East Queensland Branch) from 2011 to 2012.
  • Member of the Queensland Catholic Education Advisory Board from 2011 to 2013.
Personal
  • Born 7.5.1974, Brisbane, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • Trainee Baker.
  • Management Program.
  • MBA(IntBus)(Hons) (University of Melbourne).
  • BA (University of Queensland).
  • MEc(IntPolEc) (London School of Economics and Political Science).
  • Asia Pacific Fellow (Chinese Mandarin).
  • Country Manager, Taiwan, Defiance International (Asia Pacific).
  • Ops and Business Development Manager, Asia Pacific, Defiance International (Asia Pacific).
  • Business Development Manager, Asia, Australian Ricegrowers' Cooperative (Asia-Pacific).
  • Market Maker Lead, Greater China, Accenture (Global).
  • Director of Growth & Strategy, Asia Pacific and Emerging Markets, Accenture (Global).
  • Managing Director (Qld), Barton Deakin (Australia).
  • Managing Director, Ted O'Brien & Associates.
Electorate
  • Name: Fairfax
  • Location: The Division of Fairfax consists of part of the Sunshine Coast Regional Council.
  • Area: 1,004 Sq km
  • Electors enrolled: 114,123 (at 5.6.2019)
  • Industries: Avocados, ginger, sugar cane, fruit juice, tropical and exotic fruits, dairy and beef cattle, tourism, health care, construction and infrastructure industries.

We acknowledge the traditional owners and custodians of country throughout Australia and acknowledge their continuing connection to land, waters and community. We pay our respects to the people, the cultures and the elders past, present and emerging.

Aboriginal and Torres Strait Islander people are advised that this website may contain images and voices of deceased people.