Australian Parliament House is open to the public.

Dr Daniel Mulino MP

Dr Daniel Mulino MP

Member for Fraser

Positions
Chair of Standing Committee on Economics
Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

Shop 1 25–27 Clarke Street
Sunshine, VIC, 3020

Postal address

Po Box 202
Sunshine, VIC, 3020

Telephone:
(03) 9070 1974

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 4311

Biography

Parliamentary service
  • State: Elected to the Victorian Legislative Council for Eastern Victoria, 2014. Retired prior to general elections 2018 to contest election to the House of Representatives for Fraser (Vic.).
  • Federal: Elected to the House of Representatives for Fraser, Victoria, following electoral redistribution, 2019. Re-elected 2022.
Committee service
  • House of Representatives Select: Workforce Australia Employment Services served from 3.8.2022 to present
  • House of Representatives Standing: Economics served from 22.7.2019 to 11.4.2022; Economics served from 28.7.2022 to 9.8.2022; Privileges and Members' Interests served from 28.7.2022 to present; Economics served as Chair from 9.8.2022 to present
  • Joint Standing: Trade and Investment Growth served from 23.7.2019 to 11.4.2022; Treaties served from 28.7.2022 to present
  • Joint Statutory: Public Accounts and Audit served from 28.7.2022 to present; Corporations and Financial Services served from 28.7.2022 to present
Party positions
  • Member of the Australian Labor Party Economics Policy Committee (Vic.).
  • Delegate to the Australian Labor Party State Conference (Vic.).
  • Member of the Australian Labor Party from 1994.
Personal
  • Born: 6.11.1969, Brindisi, Italy
  • Gender: Male
  • Marital Status: Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • (BA) (Australian National University).
  • (LLB) (Australian National University).
  • (MEc) (University of Sydney).
  • PhD(Ec) (Yale University).
  • Lawyer at the Attorney-General's Department from 1995 to 1996.
  • Policy Adviser at the Department of Finance from 1997 to 1998.
  • Economist at the Independent Pricing and Regulatory Tribunal from 1998 to 1999.
State/Territory Government service
  • Elected to the Victorian Legislative Council for Eastern Victoria, 2014. Retired prior to general elections 2018 to contest election to the House of Representatives for Fraser (Vic.).
  • Parliamentary Secretary to the Treasurer (Vic.) from 2014 to 2018.
Electorate
  • Name: Fraser
  • Location: The Division of Fraser consists of: part of the Brimbank City Council, and part of the Maribyrnong City Council.
  • Area: 106 Sq km
  • Electors enrolled: 109,408 (at 11.6.2019)
  • Industries: Manufacturing, wholesale trade, construction, transport and warehousing, retail trade, health care and education. Major industrial areas are located in the eastern and southern parts of the division.
Publications
  • The Macroeconomics of Aging: The impact of an aging society on capital deepening and international factor flows, Yale University, New Haven (CT), 2005.

We acknowledge the traditional owners and custodians of country throughout Australia and acknowledge their continuing connection to land, waters and community. We pay our respects to the people, the cultures and the elders past, present and emerging.

Aboriginal and Torres Strait Islander people are advised that this website may contain images and voices of deceased people.