Senator Susan McDonald

<%=Pdata.FullName%>

Senator for Queensland

Positions
Chair of Rural and Regional Affairs and Transport Legislation Committee
Deputy Chair of Rural and Regional Affairs and Transport References Committee
Deputy Chair of Select Committee on the effectiveness of the Australian Government’s Northern Australia agenda
Party
The Nationals
Chamber
Senate

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

Level 1, 131 Denham Street
Townsville, QLD, 4810

Postal address

PO Box 2185
Townsville, QLD, 4810

Telephone:
(07) 4771 3066
Toll Free:
1300 301 949

Parliament Office

PO Box 6100
Senate
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 3635
Fax:

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the Senate for Queensland 2019.
Committee service
  • Senate Select: Effectiveness of the Australian Government's Northern Australia Agenda from 24.7.2019 (Deputy Chair from 25.7.2019); Jobs for the Future in Regional Areas from 1.8.2019; Financial Technology and Regulatory Technology from 11.9.2019.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Economics: Legislation from 2.7.2019; Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation from 2.7.2019 (Chair from 4.7.2019); Rural and Regional Affairs and Transport: References from 2.7.2019 (Deputy Chair from 4.7.2019).
  • Joint Statutory: Public Works from 2.7.2019.
Personal
  • Born 7.2.1970, Brisbane, Australia
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BCom (University of Queensland).
  • BEc (University of Queensland).
  • Chief of Staff in the Queensland Government from 2012 to 2014.
  • Business Manager from 2014 to 2019.