Due to COVID-19 Parliament House has limited public access. Bookings are essential for all public visits.

Mr Peter Khalil MP

Mr Peter Khalil MP

Member for Wills, Victoria

Positions
Deputy Chair of Joint Standing Committee on Treaties
Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Seating Plan

Seating map

Electorate Office

(Principal Office)

1/240 Sydney Road
Coburg, VIC, 3058

Postal address

1/240 Sydney Road
Coburg, VIC, 3058

Telephone:
(03) 9350 5777

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 4857
Fax:
(02) 6277 8444

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Wills, Victoria, 2016. Re-elected 2019.
Committee service
  • Joint Standing: Trade and Investment Growth from 15.9.2016 to 1.7.2019; Foreign Affairs, Defence and Trade from 23.7.2019; Treaties from 23.7.2019 (Deputy Chair from 29.7.2019).
  • House of Representatives Standing: Environment and Energy from 15.9.2016 to 11.4.2019; Industry, Innovation, Science and Resources from 15.9.2016 to 11.4.2019.
Personal
  • Born 23.3.1973, Melbourne, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BA (University of Melbourne).
  • LLB (University of Melbourne).
  • MIntLaws (Australian National University).
Electorate
  • Name: Wills
  • Location: The Division of Wills consists of part of the Moreland City Council.
  • Area: 46 Sq km
  • Electors enrolled: 110,658 (at 7.6.2019)
  • Industries: Paper, tiles, clothing manufacturing, steel, paints, glass, textiles, Australian Defence Industries, joinery, electrical goods, retail and hardware industries.
Honours
  • Recipient, The Australian Overseas Humanitarian Services Medal.