Former Senator Kerry Nettle

<%=Pdata.FullName%>

Former Senator

Party
Australian Greens
Chamber
Senate

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the Senate for New South Wales 2001. Defeated at general elections 2007.
Committee service
  • Senate Select: Administration of Indigenous Affairs from 17.6.2004 to 8.3.2005.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Community Affairs: Legislation from 2.3.2006 to 10.9.2006.
Party positions
  • Delegate, The Greens State Council (NSW) from 1999
  • Delegate, The Greens National Council from 1999
  • Delegate, Global Greens Conference 2001
Personal
  • Born 24.12.1973, Sydney, Australia
  • Single
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • B.Sc(Hons) (UNSW)
  • Environment officer, UNSW Student Guild 1996
  • Coordinator, Public Transport Conference 1997-98
  • Office coordinator, The Greens (NSW) 1998-99
  • Youth worker 1999-2000
  • Campaign coordinator, Stop the Women's Jail 2000-01