Foreign bribery

At the dissolution of the Senate and the House of Representatives on 9 May 2016 for a general election on 2 July 2016, the parliamentary committees of the 44th Parliament ceased to exist. Therefore inquiries that were not completed have lapsed and submissions cannot be received.  

On 11 October 2016, the Senate agreed to the committee's recommendation that this inquiry be re-adopted in the 45th Parliament. Information about the re-adopted inquiry is available here.

This is an archived webpage that is no longer updated.


On 24 June 2015, the Senate referred an inquiry into foreign bribery to the Senate Economics References Committee for inquiry and report by 1 July 2016.

Submissions closed on 24 August 2015.

Committee Secretariat contact:

Senate Standing Committees on Economics
PO Box 6100
Parliament House
Canberra ACT 2600

Phone: +61 2 6277 3540
Fax: +61 2 6277 5719
economics.sen@aph.gov.au