House of Representatives Committees

| House of Representatives Standing Committee on Regional Australia

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Appendix A – List of submissions

1            Ms Suzan Chesson

2            Moranbah Medical Centre

2.1         Moranbah Medical Centre

2.2         Moranbah Medical Centre

3            Confidential

4            Mr Brian Gaull

5            Cobar Shire Council

6            Chamber of Commerce and Industry Queensland

7            Hyden Progress Association

8            Ms Karen Adams

9            Ms Kate Johnstone

10          Banana Shire Council

11          Mr Roni Talbot

12          Shire of Mount Magnet

13          Business SA

14          Kalgoorlie-Boulder Chamber of Commerce & Industry Inc

15          CFMEU (Mining and Energy Division, Queensland)

16          Name Withheld

17          City of Albany

18          Ms Felicity Brennan

19          AgriFood Skills Australia

20          Ms Diana Plowman

21          Ms Sara Andrews

22          Taroom District Development Association Inc.

23          City of Swan

24          Regional Development Australia - Darling Downs and South West Inc

25          District Council of Grant

26          Ms Kylie Peterson

27          Shire of Westonia & Shire of Yilgarn

28          Mining Family Matters

29          Shire of York

30          Regional Aviation Association of Australia

31          Ms Sally McGushin

31.1       Ms Sally McGushin

32          Australian Manufacturing Workers' Union

33          Confidential

34          Ms Daphne Morris

35          Roxby Council

36          Charles Evans & Sons

37          Australian Pipeline Industry Association

38          Cobar Business Association

39          Goldfields Settlements Pty Ltd

40          Federal Member for McPherson

41          Busselton Chamber of Commerce and Industry Inc.

42          City of Kalgoorlie-Boulder

43          Ms Sue Shepherdson

43.1       Ms Sue Shepherdson

44          Acumen Partners

45          City of Mandurah

46          Shire of Wiluna

47          Mr Andrew Hobday

48          FIFO Families Pty Ltd

49          Services for Australian Rural and Remote Allied Health (SARRAH)

49.1       Services for Australian Rural and Remote Allied Health (SARRAH)

50          NSW Association of Mining Related Councils

51          Narrabri Shire Council

52          TEKTUM Future Housing Solutions

52.1       TEKTUM Future Housing Solutions

53          Devine Group

54          ICAA Regional Australia Advisory Committee

55          Point Samson Community Association

56          Federal Member for Maranoa

57          Shire of Roebourne

58          The Australasian Institute of Mining & Metallurgy

58.1       The Australasian Institute of Mining & Metallurgy

59          Cr Kelly Howlett

60          Shire of Ashburton

61          The Australian Workers' Union

62          Parliamentary National Party of Western Australia

63          Professor John Rolfe

64          Townsville City Council

65          Urban Land Development Authority

66          Ensham Resources Pty Ltd

67          Soroptimist International of Karratha and District

68          Chandler Macleod

69          Ms Sonja Gobel

70          NSW Rural Doctors Network

71          Western Downs Regional Council

72          Whitsunday Industrial Workforce Development

73          Centre for Social Responsibility in Mining

74          Regional Development Australia Midwest Gascoyne

75          Association of Mining and Exploration Companies

76          Advance Cairns

77          Australian Mines and Metals Association

78          Regional Social Development Centre

79          Regional Development Australia Murraylands & Riverland South Australia

80          Chevron Australia

81          Isaac Regional Council

81.1       Isaac Regional Council

82          Regional Economic Development Corporation: Mackay Isaac Whitsunday

83          Town of Port Hedland

84          Professor Fiona Haslam McKenzie

85          Mackay Regional Council

86          Fortescue Metals Group Ltd

87          Vale

88          Commissioner Children and Young People Western Australia

88.1       Commissioner Children and Young People Western Australia

89          Western Australian Regional Cities Alliance

90          Ms Melinda Bastow

91          Shire of Manjimup

92          Local Government Association of Queensland

93          Mr Bill McMahon

94          Ms Julie Matheson

95          ARC Research Team

95.1       ARC Research Team

96          Dr Barrie Pittock 

97          Queensland Nurses' Union

98          Regional Development Australia Pilbara

99          The Chamber of Minerals and Energy of Western Australia

100        AngloGold Ashanti Australia Ltd

101        Regional Development Australia Far North

102        Skills Australia

103        Moranbah Traders Association

104        Mr Kevin Ryan

105        Shire of Gnowangerup

106        Shire of Wagin

107        Charters Towers Regional Council

108        Ms Maurice Schinkle

109        Queensland Government

110        Confidential

111        City of Greater Geraldton

112        Dr Peter Chilcott

113        National Council of Women of Australia

114        Communications Electrical Plumbing Union

115        Royal Flying Doctor Service

116        Mr Anthony Cavanagh

117        Shire of Northampton

118        Minerals Council of Australia

119        National Rural Health Alliance

120        Ms Margaret Christie

121        General Practice Network NT

122        Ms Anne Sibbel

123        Thiess

124        Police Federation of Australia

125        Queensland Resources Council

125.1     Queensland Resources Council

125.2     Queensland Resources Council

126        South Australia Freight Council

127        Australian Electoral Commission

128        Department of Resources, Energy and Tourism

128.1     Department of Resources, Energy and Tourism

129        National Tourism Alliance

130        South Australian Chamber of Mines and Energy

131        Northern Territory Government

132        Youth Affairs Council of Western Australia

133        Construction Forestry Mining Energy Union

133.1     Construction Forestry Mining Energy Union

134        Tourism & Transport Forum

135        Department of Sustainability, Environment, Water, Population and Communities

136        West Coast Council Tasmania

136.1     West Coast Council Tasmania

137        Ausco Modular

138        Department of Infrastructure and Transport

139        The MAC Services Group

140        Ms Joy Priest

141        Corporate Development Mentors

142        Southern Gold Coast

143        Gold Coast City Council

144        Regional Development Australia Gold Coast

145        New South Wales Government

146        Australian Medical Association Western Australia

146.1     Australian Medical Association Western Australia

147        Mr Steve Rose

147.1     Mr Steve Rose

148        Andamooka Progress and Opal Miners Association Inc

149        Rio Tinto

150        Frontier Services

151        Minister for Tertiary Education, Skills, Jobs and Workplace Relations

152        Ms Barbara Cook

153        Department of Regional Australia, Local Government, Arts and Sport

154        Federal Member for Paterson

155        Outback Communities Authority

156        Western Australian Local Government Association

157        Perth Sisters and Brothers of the Order of Perpetual Indulgence

158        Ms Shirley Hogan

159        Mayor John Molony, Mount Isa City Council

160        Mount Isa to Townsville Economic Development Zone

161        Dysart Community Action Association

162        Mount Isa Chamber of Commerce

163        Mr Des Nugent and Mrs Cheryl Nugent

164        Mr Matthew Graham

165        Mount Isa City Council

165.1     Mount Isa City Council

166        Whitsunday Regional Council

167        Chamber of Commerce and Industry of Western Australia

168        Federal Member for Kennedy

169        remoteFOCUS

170        Cairns Regional Council

171        Federal Member for Dawson

172        Regional Communities Consultative Council

173        Name Withheld

174        Ms Taryn Shears

175        Goldfields-Esperance Workforce Development Alliance

175.1     Goldfields-Esperance Workforce Development Alliance

175.2     Goldfields-Esperance Workforce Development Alliance

176        Ms Alison Southern

177        Mr Wade Freeman

178        Mrs Fiona Dean

179        Ms Martine Gijsbrechts

180        Ms Miriam Fessler

181        Ms Susan Chalcroft

182        Ms Camille Oddy

183        Mr David Smith

184        Ms Melinda Wilson

185        Mining Families Foundation of Australia

186        Australian Conservation Foundation

187        Ms Shely Ourana

188        Ms Jaime Yallup Farrant

189        Ms Monique Huyskens

190        Mr Daron Keogh

191        Western Australian Network of Alcohol and other Drug Agencies

192        Ms Carmel Leahy

193        Australian Youth Affairs Coalition

194        Mr Garry Griffin

195        Ms Claire Bowman

196        Ms Sharlene Tressider

197        Mr Mike Young

198        Autism Queensland

199        Scarlet Alliance, Australian Sex Workers Association

200        Mr Ian Perdrisat

201        Shire of Kalamunda

202        Peel Youth Services

203        Name Withheld

204        Pilbara Association of Non Government Organisations

205        Ms Mary Attwood

206        Narrabri & District Community Aid Service

206.1     Narrabri & District Community Aid Service

207        Centacare

208        Narrabri Community Action Group

209        Broken Hill City Council

210        Ms Jan Lewis

211        Australian Services Union

212        Educational Testing Service

213        Kinetic Group

214        Narrabri Family Crisis Centre

215        Committee for Geelong

216        Rural and Remote Medical Services

217        Ms Jacqui McInerney

218        Boggabri Business Promotions Association

219        Ms Patricia French

220        Public Health Association Australia

221        Maranoa Regional Council

222        Singleton Council

223        Australian Bureau of Statistics

223.1     Australian Bureau of Statistics

224        National Centre for Vocational Education Research

225        Mr Les Millist

226        Mr Matthew Ford

226.1     Mr Matthew Ford

227        Department of Families, Housing, Community Services and Indigenous Affairs

228        beyondblue

229        Australian Taxation Office and Treasury

230        The Social Welfare Advisory Group, Norfolk Island

231        Northern Grampians Shire Council

232        Hon Peter Lindsay

 

 

 

 

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print