Hon David Feeney MP

David Feeney

Track (What's this?)

Member for Batman, Victoria

Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Read biography

Seating Plan: Seating map

Contact details

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 4948
Fax:
(02) 6277 4849

Electorate Office

(Principal Office)

159 High St
Preston, VIC, 3072

Postal address
159 High St
Preston, VIC, 3072

Telephone:
(03) 9416 8690
Fax:
(03) 9410 7810

Connect with David Feeney

Connect
 
Websites
Personal website
Party website

Alternative URL

www.aph.gov.au/D_Feeney_MP

Biography

In this section:


Parliamentary service

  • Elected to the Senate for Victoria 2007 (term began 1.7.2008). Resigned 12.8.2013.
  • Elected to the House of Representatives for Batman, Victoria, 2013.

Back to top

Ministerial appointments

  • Parliamentary Secretary for Defence from 14.9.10 to 18.9.13.

Back to top

Committee service

  • Senate Standing: Publications from 1.7.08 to 27.9.10; Privileges from 12.5.10 to 27.9.10.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 1.7.08 to 14.5.09; Legal and Constitutional Affairs from 1.7.08 to 14.5.09; Legal and Constitutional Affairs: Legislation and References Committees from 14.5.09 to 27.9.10.
  • Senate Select: Climate Policy from 18.3.09 to 15.6.09.
  • Joint Statutory: Public Accounts and Audit from 1.7.08 to 19.7.10.
  • Joint Standing: Electoral Matters from 15.9.09 to 26.10.10; Foreign Affairs, Defence and Trade from 4.12.13.

Back to top

Conferences, delegations and visits

  • Member, Parliamentary Delegation to Singapore and Indonesia, July 2010.
  • Official visits to the Solomon Islands, March and June-July 2011; Papua New Guinea, July 2011; USA and Papua New Guinea, September-October 2011; United Arab Emirates, February 2012; Papua New Guinea, March 2012; Zambia, May 2012.

Back to top

Parliamentary party positions

  • Member, Opposition Shadow Ministry from 14.10.13. Shadow Minister for Justice and Shadow Assistant Minister for Defence from 18.10.13.

Back to top

Party positions

  • Member, ALP Administrative Committee (Vic.) 1994-2002.
  • Caucus Secretary, Federal Parliamentary Labor Party 2008-10.

Back to top

Personal

  • Born 5.3.1970, Adelaide, SA.
  • Married.

Back to top

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

  • MPPM (Monash).
  • Federal Industrial Officer, Transport Workers' Union 1994-98.
  • ALP State Secretary and Campaign Director (Vic.) 1999-2002.
  • Director of Strategy, Office of the Premier of Victoria, the Hon. SP Bracks, MLA 2003-04.
  • ALP Campaign Director (SA) 2005-06.
  • ALP Assistant National Secretary 2005-08.

Back to top

Electorate

  • Description: inner metropolitan.
    Location: north eastern Melbourne; it includes the suburbs of Alphington, Clifton Hill, Fairfield, Kingsbury, Northcote, Preston, Reservoir and Thornbury, and parts of Bundoora, Coburg North, Macleod and Thomastown.
    Area: 66 sq km (approx.).
    Electors enrolled: 103 012 (at 7.9.13).
    Industries: retail, light engineering, textiles, clothing and footwear.
    State electorates: Batman includes the Victorian Legislative Assembly electorate of Preston, and parts of Bundoora, Northcote and Thomastown.

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print