The Hon Ian Macfarlane MP

Ian Macfarlane

Track (What's this?)

Member for Groom, Queensland

Positions
Minister for Industry
Party
Liberal Party of Australia
Chamber
House of Representatives

Read biography

Seating Plan: Seating map

Contact details

Parliament Office

PO Box 6022
House of Representatives
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 7070
Fax:
(02) 6273 3662

Electorate Office

(Principal Office)

216 Margaret Street
Cnr Margaret & Duggan Sts
Toowoomba, QLD, 4350

Postal address
PO Box 777
Toowoomba, QLD, 4350

Telephone:
(07) 4632 4144
Fax:
(07) 4638 2147

Connect with The Hon Ian Macfarlane MP

Email
Ian.Macfarlane.MP@aph.gov.au
Websites
Personal website
Party website

Alternative URL

www.aph.gov.au/I_Macfarlane_MP

Biography

In this section:


Parliamentary service

  • Elected to the House of Representatives for Groom, Queensland, 1998, 2001, 2004, 2007, 2010 and 2013.

Back to top

Ministerial appointments

  • Minister for Small Business from 30.1.01 to 26.11.01.
  • Minister for Industry, Tourism and Resources from 26.11.01 to 3.12.07.
  • Minister for Industry from 18.9.13.

Back to top

Committee service

  • House of Representatives Standing: Primary Industries and Regional Services from 8.12.98 to 8.3.01; Library from 8.12.98 to 8.3.01; Industry, Science and Resources from 22.6.00 to 8.3.01; Infrastructure, Transport, Regional Development and Local Government from 3.2.10 to 19.7.10; Climate Change, Water, Environment and the Arts from 10.2.10 to 19.7.10.
  • Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 11.3.08 to 3.2.10.

Back to top

Conferences, delegations and visits

  • Official visits to China, April 2002; Japan and Singapore, May 2002; UK, France, Russia and Mexico, July 2002; USA, December 2003; Japan, May 2004; USA, June 2004; New Zealand, December 2004; USA and Mexico, January 2005; UK, France and Austria, April 2005; USA, June 2005; Chile, Mexico and USA, August 2005; Japan and Thailand, September-October 2005; Republic of Korea, China and Mongolia, October 2005; USA and Mexico, January 2006; Indonesia and UK, June-July 2006; Mexico, September-October 2006; Japan, November 2006; India, November 2006.
  • Member, Parliamentary Delegation to Timor-Leste, August 2009.

Back to top

Parliamentary party positions

  • Member, Opposition Shadow Ministry from 6.12.07 to 18.9.13. Shadow Minister for Trade from 6.12.07 to 22.9.08; Shadow Minister for Energy and Resources from 22.9.08 to 8.12.09 and from 25.3.10 to 18.9.13; Shadow Minister for Infrastructure and Water from 8.12.09 to 25.3.10.

Back to top

Personal

  • Born 5.4.1955 at Kingaroy, Qld.
  • Married.

Back to top

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

  • Farmer.
  • President, Queensland Graingrowers Association.
  • President, Grains Council of Australia.

Back to top

Electorate

  • Description: provincial.
    Location: south-east Queensland, west of Brisbane; it includes the city of Toowoomba and the towns of Oakey and Pittsworth.

    Area: 5594 sq km (approx.).

    Electors enrolled: 96 932 (at 7.9.13).
    Industries: agriculture, retailing, food processing, education, health and community services. Groom also includes the Army Aviation Centre in Oakey and the Army Signals Base at Cabarlah.
    State electorates: Groom includes the Queensland Legislative Assembly electorates of Toowoomba North and Toowoomba South, and parts of Condamine and Nanango.

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print