Senator the Hon Mark Arbib

Mark Arbib

Track (What's this?)

Senator for New South Wales

Positions
Assistant Treasurer
Manager of Government Business in the Senate
Minister for Small Business
Minister for Sport
Party
Australian Labor Party
Chamber
Senate

Read biography

Seating Plan: Seating map

Biography

In this section:


Parliamentary service

  • Elected to the Senate for New South Wales 2007 (term began 1.7.2008). Resigned 5.3.2012.

Back to top

Ministerial appointments

  • Parliamentary Secretary for Government Service Delivery from 25.2.09 to 9.6.09.
  • Minister for Employment Participation from 9.6.09 to 14.9.10.
  • Minister Assisting the Prime Minister on Government Service Delivery from 9.6.09 to 14.9.10.
  • Minister for Indigenous Employment and Economic Development from 14.9.10 to 14.12.11.
  • Minister for Sport from 14.9.10 to 5.3.12.
  • Minister for Social Housing and Homelessness from 14.9.10 to 14.12.11.
  • Assistant Treasurer from 14.12.11 to 5.3.12.
  • Minister for Small Business from 14.12.11 to 5.3.12.

Back to top

Committee service

  • Senate Standing: Education, Employment and Workplace Relations from 1.7.08 to 10.3.09; Procedure from 7.2.12 to 5.3.12; Selection of Bills from 8.2.12 to 5.3.12.
  • Joint Statutory: Corporations and Financial Services from 1.7.08 to 10.3.09.
  • Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 1.7.08 to 10.3.09.

Back to top

Conferences, delegations and visits

  • Official visits to USA, April 2010; India, September-October 2010; Switzerland and UK, November-December 2010; Switzerland and Italy, February-March 2011; Singapore, July 2011; New Zealand, September 2011; Israel, January 2012.

Back to top

Parliamentary party positions

  • Manager of Opposition Business in the Senate from 14.12.11 to 5.3.12.

Back to top

Party positions

  • President, Young Labor (NSW) 1995-96.
  • Member, ALP National Executive from 2004.
  • Member, ALP National Executive Committee from 2007.
  • (see also Occupations below).

Back to top

Personal

  • Born 9.11.1971, Chippendale, NSW.
  • Married.

Back to top

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

  • MA (UNSW).
  • Metal trades assistant 1990-91.
  • Beach inspector 1992.
  • Official, Transport Workers' Union 1993-95.
  • State Organiser, ALP (NSW) 1996-99.
  • Assistant General Secretary, ALP (NSW) 1999-2004.
  • General Secretary, ALP (NSW) 2004-07.
  • Business Development, Bell Potter Securities 2008.

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print