Senator the Hon Kim Carr

Kim Carr

Track (What's this?)

Senator for Victoria

Party
Australian Labor Party
Chamber
Senate

Read biography

Seating Plan: Seating map

Contact details

Parliament Office

PO Box 6100
Senate
Parliament House
Canberra ACT 2600

Telephone:
(02) 6277 3776
Fax:
(02) 6277 5837

Electorate Office

(Principal Office)

62 Lygon Street
Carlton South, VIC, 3053

Postal address
62 Lygon Street
Carlton South, VIC, 3053

Telephone:
(03) 9639 2798
Fax:
(03) 9639 3109

Connect with Kim Carr

Email
senator.carr@aph.gov.au
Websites
Party website

Alternative URL

www.aph.gov.au/Senator_Carr

Biography

In this section:


Parliamentary service

  • Chosen by the Parliament of Victoria on 28.4.1993 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate, vice the Hon. JN Button (resigned) (term ended 30.6.1993).
  • Elected 1993 (term began 1.7.1993), 1998, 2004 and 2010.

Back to top

Ministerial appointments

  • Minister for Innovation, Industry, Science and Research from 3.12.07 to 14.12.11 and from 1.7.13 to 18.9.13.
  • Minister for Manufacturing from 14.12.11 to 5.3.12.
  • Minister for Defence Materiel from 14.12.11 to 5.3.12.
  • Minister for Human Services from 5.3.12 to 25.3.13.
  • Minister for Higher Education from 1.7.13 to 18.9.13.

Back to top

Committee service

  • Senate Standing: Scrutiny of Bills from 18.5.93 to 12.5.94; Procedure from 2.5.96 to 11.2.02; Regulations and Ordinances from 2.5.96 to 1.7.96; Publications from 12.3.98 to 23.6.98; House from 6.4.98 to 11.2.08.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Employment, Education and Training from 18.5.93 to 10.10.94; Employment, Education and Training: References and Legislation Committees from 10.10.94 to 9.11.98; Employment, Workplace Relations, Small Business and Education: Legislation and References Committees from 24.11.98 to 11.2.02; Employment, Workplace Relations and Education: Legislation and References Committees from 11.3.02 to 15.11.04; Education, Employment and Workplace Relations: Legislation Committee from 14.5.13 to 11.11.13; Finance and Public Administration from 27.5.93 to 10.10.94; Foreign Affairs, Defence and Trade: References and Legislation Committees from 10.10.94 to 2.3.95; Environment, Recreation, Communications and the Arts: References Committee from 8.2.95 to 29.4.96 and from 24.9.97 to 30.12.97 and Legislation Committee from 8.2.95 (Chair from 8.2.95) to 29.4.96; Economics: References Committee from 19.3.14 to 24.3.14 and from 1.7.14.
  • Senate Select: Functions, Powers and Operation of the Australian Loan Council from 19.5.93 to 14.12.93; Certain Aspects of Foreign Ownership Decisions in relation to the Print Media from 14.12.93 to 30.3.95; Australian Broadcasting Corporation Management and Operations from 22.9.94 to 30.3.95; Administration of Indigenous Affairs from 18.11.04 to 8.3.05.
  • Senate Estimates: B from 6.5.93 to 10.10.94; A from 1.11.93 to 6.12.93; D from 7.11.93 to 14.11.93.
  • Joint Statutory: Native Title and the Aboriginal and Torres Strait Islander Land Account from 1.12.04 to 7.9.05; Corporations and Financial Services from 14.5.13 to 5.8.13; Human Rights from 14.5.13 to 5.8.13; Public Accounts and Audit from 14.5.13 to 5.8.13.
  • Joint Standing: Treaties from 31.5.96 to 4.12.96 and from 14.5.13 to 5.8.13; National Capital and External Territories from 6.4.98 to 23.6.98, from 8.12.05 to 12.3.06 and from 28.3.06 to 8.2.07; Electoral Matters from 1.12.04 to 11.2.08; Gambling Reform from 14.5.13 to 24.6.13.
  • Joint Select: Certain Family Law Issues from 18.5.93 to 28.11.95; Broadcasting Legislation from 14.5.13 to 24.6.13; Constitutional Recognition of Aboriginal and Torres Strait Islander Peoples from 14.5.13 to 5.8.13.

Back to top

Conferences, delegations and visits

  • Official visits to Japan, Germany and Belgium, February-March 2008; Japan and USA, June 2008; Japan, November 2008; China, July 2009; USA and UK, October 2009; USA, May 2010; Saudi Arabia, Kuwait, Syria and United Arab Emirates, May 2010; Malaysia, Italy, the Netherlands, Germany and France, June 2010; Israel, Jordan and United Arab Emirates, December 2010; UK, Belgium, France, Switzerland and Germany, March 2011; USA and Canada, June-July 2011; India, Thailand and China, July 2011; United Arab Emirates and Saudi Arabia, October 2011; USA, January 2012.
  • Member, Parliamentary Delegation to Russia and Ukraine, March-April 1995.
  • Bilateral visit to Syria, Lebanon, Jordan and Israel, June 1998.
  • Member, Parliamentary Delegation to Syria, Lebanon and Israel, November 2003.

Back to top

Parliamentary party positions

  • Manager of Opposition Business in the Senate from 30.4.96 to 8.10.01.
  • Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition in the Senate from 20.3.96 to 27.3.97; Parliamentary Secretary representing Education and Youth Affairs in the Senate from 27.3.97 to 26.8.97; Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Education from 26.8.97 to 20.10.98; Parliamentary Secretary representing the Shadow Minister for Education in the Senate from 20.10.98 to 25.11.01.
  • Member, Opposition Shadow Ministry from 22.11.01 to 3.12.07 and from 14.10.13. Shadow Minister for Science and Research from 25.11.01 to 26.10.04; Shadow Minister for the Public Service from 18.2.03 to 8.12.03; Shadow Minister for Industry and Innovation from 2.7.03 to 26.10.04; Shadow Minister for Public Administration and Open Government from 26.10.04 to 24.6.05; Shadow Minister for Indigenous Affairs and Reconciliation from 26.10.04 to 24.6.05; Shadow Minister for the Arts from 26.10.04 to 24.6.05; Shadow Minister for Housing and Urban Development from 24.6.05 to 10.12.06; Shadow Minister for Local Government and Territories from 24.6.05 to 10.12.06; Shadow Minister for Industry from 10.12.06 to 3.12.07; and Shadow Minister for Innovation, Science and Research from 10.12.06 to 3.12.07.
  • Shadow Minister for Higher Education, Research, Innovation and Industry from 18.10.13; Shadow Minister Assisting the Leader for Science from 18.10.13.

Back to top

Party positions

  • Member, ALP from 1975.
  • Former Member, ALP State Administrative Committee (Vic).
  • Member, ALP National Executive.
  • Delegate, ALP National Conference.

Back to top

Personal

  • Born 2.7.1955, Tumut, NSW.
  • Married.

Back to top

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

  • BA(Hons), MA, DipEd (Melb).
  • Teacher 1979-89 and 1992-93.
  • Ministerial adviser and policy analyst.

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print