Mr Bob McMullan MP

Robert McMullan

Track (What's this?)

Member for Fraser, Australian Capital Territory

Positions
Parliamentary Secretary for International Development Assistance
Party
Australian Labor Party
Chamber
House of Representatives

Read biography

Seating Plan: Seating map

Speeches

Browse all speeches (Hansard)

Electorate details

Fraser electorate map

Fraser, Australian Capital Territory

Biography

In this section:


Parliamentary service

  • Chosen by the Parliament of the Commonwealth of Australia on 16.2.1988, pursuant to Senate (Representation of Territories) Act 1973, to represent the Australian Capital Territory in the Senate, vice the Hon. SM Ryan (resigned). Elected 1990 and 1993 (Territory Senators serve for the same term as the House of Representatives). Resigned 6.2.1996.
  • Elected to the House of Representatives for Canberra, Australian Capital Territory, 1996.
  • Re-elected following 1997 electoral redistribution for Fraser, Australian Capital Territory, 1998, 2001, 2004 and 2007. Retired prior to general elections 2010.

Back to top

Parliamentary positions

  • Member, Speaker's Panel from 8.2.05 to 6.2.07.

Back to top

Ministerial appointments

  • Parliamentary Secretary to the Treasurer from 4.4.90 to 24.3.93.
  • Minister for the Arts and Administrative Services from 24.3.93 to 30.1.94.
  • Minister for Administrative Services from 30.1.94 to 25.3.94.
  • Minister for Trade from 30.1.94 to 11.3.96.
  • Parliamentary Secretary for International Development Assistance from 3.12.07 to 14.9.10.

Back to top

Committee service

  • Senate Standing: Regulations and Ordinances from 24.2.88 to 30.5.89; Procedure from 13.8.91 to 18.5.93.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 24.2.88 to 8.5.90; Transport, Communications and Infrastructure from 24.2.88 to 8.5.90.
  • Senate Select: Administration of Aboriginal Affairs from 2.6.88 (Chair from 3.6.88) to 28.2.89; Health Legislation and Health Insurance from 16.6.89 to 8.5.90.
  • Senate Estimates: A from 18.3.88 to 8.5.90.
  • House of Representatives Standing: Financial Institutions and Public Administration from 29.5.96 to 17.11.97; Privileges from 2.12.04 to 29.3.07.
  • Joint Statutory: Public Accounts from 3.5.89 to 19.2.90; Native Title and the Aboriginal and Torres Strait Islander Land Account from 6.2.01 to 11.2.02 and from 11.8.03 to 23.3.06.
  • Joint Standing: Australian Capital Territory from 31.5.89 to 19.2.90.
  • Joint Select: Corporations Legislation from 20.10.88 to 13.4.89.

Back to top

Conferences, delegations and visits

  • Member, Parliamentary Delegation to Singapore, Malaysia and Papua New Guinea, July-August 1988.
  • Official visits to India and USA, April-May 1990; New Zealand, June 1990; USA, April-May 1991 and April-May 1992; USA, UK, Belgium, Germany and Indonesia, September 1993; New Zealand, February 1994; Thailand, the Philippines, Singapore and Malaysia, March 1994; Morocco, Turkey, Greece and Saudi Arabia, April 1994; Chile, Argentina, Uruguay, Brazil and Mexico, May 1994; Singapore, June 1994; Indonesia, June 1994; Republic of Korea, Japan and Singapore, July 1994; Thailand, August 1994; China, September 1994; Indonesia, October 1994; Indonesia, November 1994; India, Jordan and Israel, February 1995; South Africa, Zimbabwe and Mauritius, March-April 1995; New Zealand, April 1995; Turkey, Middle East and Pakistan, April-May 1995; France, Belgium, Switzerland, UK, Hungary, the Czech Republic and the Philippines, May-June 1995; Mexico, USA and Canada, July 1995; Singapore, Brunei, Malaysia, Thailand and Vietnam, August-September 1995; China and Hong Kong, September 1995; Korea and Japan, October 1995; Japan, Taiwan, Canada and USA, November 1995; Papua New Guinea, December 1995.
  • Study tour, UK, Ireland and Hong Kong, July 1999; USA and Canada, May 2000; UK and Hong Kong, July 2002; New Zealand, March 2003.
  • Member, Parliamentary Delegation to Fiji and Samoa, November 2003.
  • Member, Parliamentary Delegation to 112th IPU Conference, the Philippines, and bilateral visit to the Solomon Islands, March-April 2005.
  • Attended IPU-UN Discussions, New York, June 2005.
  • Official visits to France and UK, December 2007; USA, January 2008; Samoa, Tonga and Kiribati, February 2008; Solomon Islands, February 2008; Papua New Guinea and the Solomon Islands, March 2008; Vanuatu, March 2008; Cambodia, April 2008; New Zealand, April 2008; Papua New Guinea, April 2008; East Timor, May 2008; Thailand and Myanmar, May 2008; Vanuatu, June 2008; France and Switzerland, June 2008; New Zealand and the Cook Islands, July 2008; Samoa, August 2008; South Africa, Kenya and Ghana, August-September 2008; Belgium, September 2008; Papua New Guinea, November 2008; Qatar, November-December 2008; Indonesia, December 2008; Bangladesh, December 2008-January 2009; Egypt, Italy, Switzerland, Austria and UK, March 2009; Vanuatu, the Solomon Islands, Tonga, Samoa and New Zealand, April 2009; Vietnam, Laos, Thailand, Indonesia and New Zealand, April-May 2009; Japan and France, May 2009; Samoa, June 2009; USA, August-September 2009; New Zealand, Tonga and Samoa, October 2009; Cook Islands, October 2009; Kenya, Uganda, Malawi and South Africa, November 2009; Colombia, Jamaica, Barbados and USA, December 2009; Japan, January 2010; Vanuatu, February 2010; Belgium and UK, March-April 2010; Solomon Islands, April 2010; Nepal and Bhutan, April 2010; USA, June-July 2010; Papua New Guinea, July 2010; USA, July 2010; Vanuatu, August 2010.

Back to top

Parliamentary party positions

  • Manager of Government Business in the Senate from 4.6.91 to 24.3.93.
  • Member, Opposition Shadow Ministry from 19.3.96 to 22.10.04 and from 7.12.06 to 3.12.07. Shadow Minister for Industrial Relations from 20.3.96 to 22.4.97; Shadow Minister for Industrial Relations and the Arts from 22.4.97 to 7.10.97; Shadow Minister for Industrial Relations, Finance and the Arts from 7.10.97 to 20.10.98; Shadow Minister for Industry and Technology from 20.10.98 to 5.9.00; Shadow Minister for Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs, Shadow Minister for Reconciliation and Shadow Minister for the Arts from 5.9.00 to 25.11.01; Shadow Minister for Treasury, Finance and Small Business from 25.11.01 to 2.7.03; and the Arts from 6.12.02 to 18.2.03; Shadow Treasurer and Shadow Minister for the Arts from 18.2.03 to 2.7.03; Shadow Minister for Finance, Shadow Minister for Cabinet and Shadow Minister for Reconciliation and Indigenous Affairs from 2.7.03 to 8.12.03; Shadow Minister for Finance and Small Business from 8.12.03 to 22.10.04; Shadow Minister for Federal/State Relations and Shadow Minister for International Development Assistance from 10.12.06 to 3.12.07.
  • Assistant to the Leader of the Opposition on Public Service Matters from 20.3.96 to 27.3.97.
  • Manager of Opposition Business in the House from 20.10.98 to 25.11.01.
  • Deputy Manager of Opposition Business in the House from 9.3.07 to 3.12.07.

Back to top

Party positions

  • ALP State Secretary (WA) 1975-81.
  • ALP National Secretary 1981-88.

Back to top

Personal

  • Born 10.12.47 at Perth, WA.
  • Married.

Back to top

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

  • BA, BEc (UWA), GradDipPubLaw (ANU).
  • Party official and union official.

Back to top

Electorate

  • Description: inner metropolitan.
    Location: northern and central Canberra; it includes the central business district of Canberra, the suburbs of Ainslie, Barton, Braddon, Campbell, Dickson, Fyshwick, Griffith, Hackett, Kingston, Lyneham, Narrabundah, O'Connor and Watson, extending to Belconnen and Gungahlin. It also includes the southern coast district of Jervis Bay administered by the Australian Capital Territory.
    Area: 535 sq km (approx.).
    Electors enrolled: 116 339 (at 24.11.07).
    Industries: retail and service industries, government and administration, agriculture, light industry and tourism.
    Territory electorates: Canberra includes the ACT Legislative Assembly electorate of Ginninderra, and parts of Molonglo.

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print