House of Representatives Committees

| Joint Select Committee on Constitutional Recognition of Local Government

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Appendix A – Submissions

1            Local Government Association of Tasmania

2            District Council of Robe

3            District Council of Grant

4            Port Augusta City Council

5            Cootamundra Shire Council

6            Serpentine Jarrahdale Shire

7            The Flinders Ranges Council

8            Sunshine Coast Regional Council

9            Cairns Regional Council

10          District Council of Yorke Peninsula

11          City of Victor Harbor

12          City of Norwood Payneham & St Peters

13          City of Burnside

14          City of Mount Gambier

15          Central Goldfields Shire Council

16          City of West Torrens

17          City of Prospect

18          District Council of Barunga West

19          Western Downs Regional Council

20          Shire of Derby/West Kimberley

21          District Council of Yankalilla

22          District Council of Franklin Harbour

23          Berri Barmera Council

24          The City of Unley

25          District Council of Coober Pedy

26          The Barossa Council

27          The Shire of Donnybrook Balingup

28          District Council of Loxton Waikerie

29          Kingborough Council

30          Logan City Council

31          Etheridge Shire Council

32          Whyalla City Council

33          The Rural City of Murray Bridge

34          Moreland City Council

35          Renmark Paringa Council

36          Lachlan Shire Council

37          District Council of Karoonda East Murray

38          City of Adelaide

39          Kingston District Council

40          City of Onkaparinga

41          Wujal Wujal Aboriginal Shire Council

42          City of Port Adelaide Enfield

43          Hawkesbury City Council

44          Tatiara District Council

45          South Gippsland Shire Council

46          Mornington Peninsula Shire Council

47          Broken Hill City Council

48          Mr Les Mallett

49          Ararat Rural City Council

50          Port Macquarie-Hasting Council

51          Queanbeyan City Council

52          Diamantina Shire Council

53          Glenelg Shire

54          Manly Council

55          Marrickville Council

56          Wollondilly Shire Council

57          District Council of Mount Remarkable

58          Ms Sylvia Lee

59          District Council of Lower Eyre Peninsula

60          Mid Murray Council

61          Carrathool Shire Council

62          Ku-ring-gai Council

63          Gilbert + Tobin Centre of Public Law

64          City of Palmerston

65          Mackay Regional Council

66          Ballina Shire Council

67          Bundaberg Regional Council

68          Tablelands Regional Council

69          Nambucca Shire Council

70          Gold Coast City Council

71          Lockhart Shire Council

72          District Council of Mount Barker

73          Moreton Bay Regional Council

74          Hornsby Shire Council

75          City of Wagga Wagga

76          City of Mitcham

77          City of Port Lincoln

78          The District Council of Ceduna

79          Mosman Council

80          City of Darebin

81          Shire of Nannup

82          Goondiwindi Regional Council

83          Campbelltown City Council

84          Murray Shire Council

85          Liverpool Plains Shire Council

86          Swan Hill Rural City Council

87          Gundagai Shire Council

88          Gosford City Council

89          Australian Local Government Association

90          Local Government Association of Queensland

91          Burnie City Council

92          Alexandrina Council

93          City of Salisbury

94          City of Marion

95          City of Perth

96          City of Greater Geelong

97          Cassowary Coast Regional Council

98          East Gippsland Shire Council

99          Longreach Regional Council

100        Banyule City Council

101        Lane Cove Council

102        Burdekin Shire Council

103        Prof Anne Twomey

104        Blacktown City Council

105        North Burnett Regional Council

106        Yarriambiack Shire Council

107        Nillumbik Shire Council

108        Corowa Shire

109        Shoalhaven City Council

110        Wellington Shire Council

111        Horsham Rural City Council

112        Albury City Council

113        Greater Taree City Council

114        City of Monash

115        City of Rockingham

116        Temora Shire Council

117        Fraser Coast Regional Council

118        City of Boroondara

119        Sutherland Shire Council

120        Shire of Wagin

121        Light Regional Council

122        Warrumbungle Shire Council

123        Brimbank City Council

124        City of Greater Bendigo

125        Naracoorte Lucindale Council

126        City of Whittlesea

127        Redland City Council

128        Banana Shire Council

129        Australian Electoral Commission

130        Law Council of Australia

131        Premier of Western Australia

Please note that, as this is a preliminary report, further submissions to the inquiry may be received. Please consult the Committee’s final report for a full listing of submissions.       

Navigation: Previous Page | Contents | Next Page

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print