House of Representatives Committees

Former Committee: Standing Committee on Employment and Workplace Relations

Committee activities (inquiries and reports)

42nd Parliament (February 2008 – July 2010)
Standing Committee on Employment and Workplace Relations

Inquiry into regional skills relocation (lapsed)

Inquiry into pay equity and associated issues related to increasing female participation in the workforce (completed)
Parliamentary paper: 408/2009; Tabled: 23 November 2009
Tabling speeches: Chair – Ms Sharryn Jackson MP; Deputy Chair – Mr Barry Haase MP
Date of Government Response: 3 June 2013 (PDF 25MB)


40th Parliament (February 2002 - August 2004)
Standing Committee on Employment and Workplace Relations

Employment: Increasing participation in paid work.
Lapsed on the dissolution of the 40th Parliament and readopted by the Standing Committee on Employment, Workplace Relations and Workforce Participation on 9 December 2004 on the request of the Minister for Employment and Workplace Relations

Back on the job: Report into aspects of Australian workers' compensation schemes
Parliamentary no: 105/2003; Tabled: 2 June 2003
Tabling Speeches: Chair - Mrs De-Anne Kelly MP; Deputy Chair - Mr Arch Bevis MP
Date of Government Response: 17 November 2004 (PDF 1,793KB)

Register of Committee Reports

For a list of reports by this Committee, see the Register of Committee Reports (1901 to current day).

Copies of submissions and transcripts of public hearings

Printed volumes of submissions and transcripts of evidence taken at public hearings for each of the above reports can be accessed at the National Library of Australia or by contacting the Committee Secretariat.

Back to top

Facebook LinkedIn Twitter Add | Email Print